İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! MEB'den son dakika kararı: Okullar tatil edildi

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! MEB'den son dakika kararı: Okullar tatil edildi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Nisan'da gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri nedeniyle okulların tatil edileceğini duyurdu. Bu kararın ardında yatan nedenler ve alınan önlemler resmi bir yazı ile valiliklere iletilmiştir.

MEB tarafından gönderilen yazıda, 31 Mart Pazar günü gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin eğitim kurumlarını etkileyeceği ve normal işleyişlerini aksatacağı belirtilmiştir. Bu durumun göz önünde bulundurulmasıyla, seçmenlere oy kullanma imkanı sağlanması amacıyla özel bir düzenleme yapıldığı ifade edilmiştir.

Okulların Tatil Edilme Kararı

Seçimlerin niteliğinden kaynaklı olarak, oy sayım sürecinin gece geç saatlere kadar devam edeceği ve bu durumun eğitim kurumlarının aynı gün içinde eğitim-öğretime hazır hale getirilmesini engelleyeceği belirtilmiştir. Bu sebeple, MEB'e bağlı eğitim kurumlarının 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edileceği kararlaştırılmıştır.

Öğretmenlerin Görev Durumu

MEB'in kararı doğrultusunda, bu tarih için okulların tatil edilmesi öğretmenlerin görevlerini etkileyecektir. Yöneticiler ve öğretmenler, okulların tatil edildiği kabul edilerek, üzerlerindeki görevler hakkında özel bir düzenleme yapılmıştır.

Öğretmenlerin Görev Kabul Edilmesi

Öğretmenler, Mahalli İdareler Genel Seçimleri sebebiyle 1 Nisan 2024 Pazartesi günü okulların tatil edildiği kabul edilerek, üzerlerindeki aylık karşılığı ders, ek ders, yönetimsel, hazırlık ve planlama gibi görevleri yapmış sayılacaklardır. Bu şekilde, seçim sürecinin eğitim faaliyetlerine etkisi minimize edilmeye çalışılmıştır.