YÖK Başkanlığı Erol Özvar Oldu! Erol Özvar Kimdir? Akademik Kariyeri

YÖK Başkanlığı görevine Erol Özvar atandı. Peki Erol Özvar kimdir? Akademik kariyeri nedir? Tüm bilinmesi gerekenler.

YÖK Başkanlığı Erol Özvar Oldu! Erol Özvar Kimdir? Akademik Kariyeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla YÖK Başkanlığı makamına Erol Özvar atandı. Resmi Gazete'de yer alan "Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın Seçilmesine Dair Karar (Karar: 2021/374)" kapsamında ataması yapılan Erol Özvar, Yekta Saraç'tan boşalan makama geldi.

Yeni YÖK Başkanı Erol Özvar'ın kısa geçmişi şu şekilde;

EROL ÖZVAR KİMDİR?

Erol Özvar 1966 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan özvar daha sonra üniversite eğitimi almaya başladı. Erol özvar 1989 yılında Marmara Üniversitesi'ni giriş yaparak İktisat Bölümünde lisans eğitimi aldı. Lisans eğitimini tamamlamasının ardından Özvar daha sonra yine Marmara Üniversitesinde iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Erol özvar daha sonraki süreçte ise Türkçe ve yabancı dillerde çalışmalarını yayınladı. Ayrıca "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" kitabı yayınlandı. Söz konusu eser Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005'te kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü.

Erol Özvar'ın Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" adlı eseri 2013'te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne değer görüldü. Ayrıca söz konusu eser 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandı. Özvar bu sürecin tamamlanmasının ardından ise Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Erol Özvar aynı zamanda Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin idare kurulu üyesi. Özvar'ın bir üyeliği de Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu oldu.

Erol Özvar evli ve üç çocuk babasıdır.

SONRAKİ HABER