Z kuşağı kararsız! Anket sonuçları geldi: İlk kez oy kullanacaklar kararsız kaldı!

Yapılan anket sonuçlarına göre ilk kez oy kullanacak olan kişilerin hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olduğu görüldü. Diğer partilere bakıldığında ise ikinci sırada CHP var. İşte detaylar...

Z kuşağı kararsız! Anket sonuçları geldi: İlk kez oy kullanacaklar kararsız kaldı!

Son dönemde hem vatandaşlar tarafından hem de siyasiler tarafından en çok gündemde olan konu 2023 seçimleri oldu. Pek çok araştırma şirketi en çok merak edilen konu haline gelen seçimler hakkında da anketler yaptı. Bunun yanı sıra sokak röportajı yapan kişiler de seçimlerin yaklaşması ile birlikte kime oy verecekleri gibi konularda vatandaşlara sorular yöneltti.

Çıkan sonuçların ise nasıl olduğu pek çok vatandaş tarafından adeta merak konusu haline geldi. Özellikle de ilk kez oy kullanacak olan gençlerin kararları herkes tarafından merak edilenler arasındaydı. Z kuşağı olarak bilinen bu gençleirn siyasi anlamda söz haklarının doğduğu andan itibaren pek çok siyasi tarafından bu konular sık sık gündeme gelmeye başladı.

ANKET YAPILDI!

Ülke için en önemli seçim olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceği gençlere soruldu. Oldukça kritik olan bu konu hakkında gençlerin nasıl bir tercihte bulunacağı merak konusu olmuşken bunun yanı sıra özellikle 2000 ve sonrasında doğan 18 yaşını doldurmuş kişilerin vereceği kararlar gündem oldu.

Son zamanlarda özellikle sokak röportajlarında görülen kuşak çatışmasında Z kuşağının oy kullanmaya başlayabilmesinin hemen ardından bu tartışmaların daha da alevlendiği görüldü. Orta yaşlı ve yaşlı kesimin fikirleri ile gençlerin fikirlerinin uyuşmaması noktasında pek çok kez çatışmalar da meydana geldi.

KARARSIZ KİŞİ SAYISI OLDUKÇA FAZLA!

ORC araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre ilk kez oy kullanacak olan kişiler ile görüşüldü. Toplamda 2185 kişi ile görüşülen çalışmaya göre bu kişilerden yani 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 ve 2005 doğumlu olan kişilerin tercihleri yansıdı. Sonuçlara göre oy kullanacak olan bu kişilerin pek çoğunun kararsız olduğu görüldü. İşte anket sonuçları;

Bu Pazar Genel Seçim Olsa, Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

  • Kararsızım - %27,0
  • CHP - %22,5
  • İyi Parti - %18,6
  • Ak Parti - %11,9
  • HDP - %4,2
  • MHP - %3,4
  • DEVA - %2,8
  • TDP - %2,2
  • Gelecek - &1,7

Z kuşağı kararsız! Anket sonuçları geldi: İlk kez oy kullanacaklar kararsız kaldı!