Yüz Yüze Eğitimde PCR Testi Şartı, 2022 Öğretmen Ataması! Detayları Milli Eğitim Bakanı Özer Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı bir televizyon programında yüz yüze eğitimde PCR testi uygulamasının detaylarına ve 2022 yılında yapılacak öğretmen atamasına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Özer'in açıklamaları haberimizde...

Yüz Yüze Eğitimde PCR Testi Şartı, 2022 Öğretmen Ataması! Detayları Milli Eğitim Bakanı Özer Açıkladı

Geçtiğimiz hafta Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, PCR testi, HES kodu ve maske zorunluluğu gibi konularda açıklama yapmıştı. Bakan Koca okullarda da pozitif vaka çıkması durumunda sınıfların kapatılmayacağını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de yüz yüze eğitim ve PCR testi uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir canlı yayına katılan Mahmut Özer, eğitime ilişkin soruları yanıtladı. YÖK'ün YKS'de değişikliğe gitmesinin ardından akıllara gelen 'LGS'de de değişiklik olacak mı?' sorularını yanıtlayan Özer, sınavın soru şeklinde de süresinde de herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Haber

NEGATİF PCR TESTİ ŞARTI

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı yeni kararlara değinen Özer, sınıflarda vaka sayısı kaç olursa olsun yüz yüze eğitime ara verilmeyeceğini, pozitif çıkan öğrenci ya da öğretmenin izole edilip 7 gün aradan sonra da okula geri döneceklerini, hatta 5 gün sonra semptom göstermeyenlerin test yaptırıp negatif çıkması durumunda da okula dönebileceğini açıkladı. PCR testi yaptıran öğrenci ve öğretmenlerin, negatif sonucu almadan okula dönemeyeceklerini de vurguladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN YERİNİ HİÇBİR ŞEY ALAMAZ

Pandemi nedeniyle 1 buçuk yıl ara verilen yüz yüze eğitimin, 6 Eylül 2022 'de yeniden başlamasının en önemli kararlardan biri olduğuna değinen Özer, salgının en çok eğitimi etkilediğini, en zengin dijital platformlar kullanılsa dahi yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şeyin alamayacağını toplumun gördüğünü ifade etti.

ÖĞRETMENLER ÇOK EMEK VERDİ

Yüz yüze eğitim sürecinde öğretmenlerin çok fazla emek verdiğini söyleyen Mahmut Özer, aşılanma oranının da Türkiye'deki ortalama oranın çok üzerinden olduğunu belirtti.

2022'DE ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ

Haber

2022 yılında öğretmen ataması yapılacağına dair müjdeyi de bir kez daha verdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer daha önce de öğretmen ataması yapılmayacağı yönündeki haberlere ilişkin: "Öğretmen ataması yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çok fazla gençlerimizi bekletmeden güzel haberleri paylaşırız. Şu an çok detaya girmiyorum ama 'atama olmayacak' spekülasyonunu ortadan kaldırmış olalım. Atama olacak" açıklamasında bulunmuştu.

SONRAKİ HABER