Yurt fiyatları yüzde 100 arttı öğrenciler isyan etti: Yurt ücretlerine yüzde 25 sınırlandırma gelsin!

Ev fiyatlarının ardından şimdi de yurt fiyatları arttı. Uzun süredir gündemde olan yurt fiyatlarının yüzde 100 arttığı öğrenildi. Bu artışın ardından ise öğrenciler tıpkı kira fiyatlarında olduğu gibi yurt fiyatlarında da yüzde 25 sınırlandırması istedi. İşte detaylar...

Yurt fiyatları yüzde 100 arttı öğrenciler isyan etti: Yurt ücretlerine yüzde 25 sınırlandırma gelsin!

Üniversite öğrenimini farklı şehirde gören öğrencilerin pek çoğu öğrenim süresi boyunca yurtlarda kalmaktadır. Yurtlar öğrencilere hem fiyat açısından hem de kolaylık ve güvenilirlik açısından oldukça avantajlı gelmektedir. Öğrenciler belki de hiç bilmediği bir şehre giderek orada senelerce eğitim görmektedir. Bu nedenle özellikle de ilk kez gidişlerde kimsenin tanınmadığı ve yerlerin bilinmediği şehirde yurtlar öğrenciler için bir numaralı konaklama yeri olmaktadır.

Eskiden bu yana yurt fiyatları normal ev fiyatlarından daha uygun olduğu için öğrenciler her zaman yurtları tercih etmektedir. Pek çok öğrenci zaman içinde kendi arkadaşları ile evde yaşamak istese dahi üniversite eğitimi alan öğrencilerin neredeyse yüzde 80'i yurtta kalmaktadır. Eskiden bu yana bu durum her ne kadar böyle olsa da yurt fiyatlarında yaşanan artış pek çok kişi için oldukça fazladır.

YURT FİYATLARI YÜZDE YÜZ ARTTI!

Eskiden bu yana yurtta kalan öğrenciler normal bir evden daha uygun fiyattan yararlanabildiği için yurtları tercih etmekteydi. Fakat şu an bir yurdun fiyatı öğrencinin karşılayamayacağı boyutlarda oldu. Hem ev fiyatlarının bu denli artması hem de yurt fiyatlarındaki artış tercih döneminde olan öğrencileri oldukça olumsuz etkiledi.

Şu an tercih yapan pek çok öğrenci tercih edeceği üniversitenin koşullarını, şehrin yaşam tarzı ve en önemlisi de konaklama yerlerini düşünmektedir. Konaklamanın özellikle bu sene pahalılığı ile anılmasının aradından öğrencilerin pek çoğu ev ve yurt fiyatlarının düşük olduğu öğrenci dostu şehirleri tercih etmeye çalışmaktadır.

YURT FİYATLARINDA YÜZDE 25 SINIRLANDIRMASI

Her öğrenciye devlet yurdu çıkmadığı için öğrenciler özel yurtlarda kalmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle bu fiyatların önüne geçilerek eskiden olduğu gibi yaşanılabilir bir seviyeye çekmek için öğrenciler tıpkı ev kira fiyatlarında olduğu gibi sınırlandırma beklemektedir.

Bu sınırlandırma ile birlikte yurt fiyatlarının eskisi gibi daha ödenebilir düzeyde olması beklenerek öğrencilerin de konaklamayı dert etmeden istediği yerde ve şekilde eğitim görmesi amaçlanmaktadır. Fakat konu ile ilgili yetkili kişilerden henüz bir çalışma ya da açıklama gelmemiştir.