Yunanistan'dan Türkiye'yi kızdıracak 'Hava Sahası ve Kıbrıs Adası' açıklamaları!

Yunanistan tarafından dün akşam vakitlerinde başlayan Türkiye tarafına yönelik iddia ve yalan dışı haberlerin sistemli şekilde başlaması akıl dışı boyuta yöneldi. Yöneltilen yalan haberlerin NATO'da Türkiye'nin elde ettiği kazanımları gölgelemek amacıyla karışıklık çıkartmak için yapılan gerçek dışı söylemlerdir.

Yunanistan'dan Türkiye'yi kızdıracak 'Hava Sahası ve Kıbrıs Adası' açıklamaları!

Madrid'de gerçekleştirilen NATO Zirve toplantısında ana gündem maddelerinin Türkiye ekseninde ve öncülüğünde gelişmesi sebebiyle Yunan medya ve meclisi karıştı. Yunan ana muhalafet parti lideri ve eski başbakan Çipras, NATO'da Türkiye'nin elde ettiği başarı ve o yönlü gelişen görüşmelerin masada liderlik koltuğunu gözlemesi bizce kabul edilir seviyede olmamalıdır. Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsayım ve bu yaşansaydı Madrid'de Atina'ya yaya dönerdim ifadelerini kullanarak Miçotakis'e sert tepkisini bu yönle anlattı. NATO Liderler Zirvesiyle birlikte toplantının bittiği tüm gözlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde olması gazetecilerin sorularıyla karşı karşıya kalması ve Yunan tarafının bu olaydan duyduğu huzursuzluk medya kanal ve gazetelerinde ana başlık 'Türkiye kazandı' haberlerinin çokca konuşulmasından anlaşıldığı gibi Yunan tarafı Türkiye'nin elde ettiği kazanımlardan rahatsızlık duymuş. Durum bu yönlü gelişince Miçotakis'in seçim zamanı propagandasını yapan kanal ve gazetelerin sistemli bir şekilde dün akşam başlattıkları art niyetli ve gerçek dışı iddialarıyla Türkiye'yi hedef alan söylemlerde bulunuldu.

İlk gerçek dışı söylemi Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin Yunan hava sahasını geçtiğimiz ay 760 kez ihlal ettiğini ve bu yıl içerisinde hava sahası ihlallerinin 4000'i bulduğunu iddia etti. Yöneltilen sahte ve gerçekleşmeyen iddiaların ışığında akıllara tek gelen cevap şu olmalıdır, İzmir'den ötesini kendilerinin gördüğü için bu açıklamaları yaptıklarını görmekteyiz. Yunanistan'ın Ege Denizin'de talep ettiği ve ABD öncülüğünüde silahlandırdığı adaları şahsına ait sanarak ama aslında Türk karasuları dahilinde yer alan adalara seyir eden Hava Kuvvetleri mensuplarını 'haksız konuşlandığı adaları' sahiplenerek bu denli açıklama ve haber başlıkları paylaşma gereği duymaktadırlar. Böylelikle Türkiye'ye karşı Ege ve Akdeniz'de kışkırtıcı eylemlerde bulunarak var olan siyasi krizi farklı boyuta çekmeye çalıştığı görülmektedir.