Yunan Dışişleri Bakanından Türkiye'yi hedef alan ve üstü kapalı tehdit açıklamaları

Yunanistan ve ABD'nin düzenlediği ortak tatbikattan sonra Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Türkiye'yi hedef alan ve üstü kapalı tehdit içerikli söylemler.

Yunan Dışişleri Bakanından Türkiye'yi hedef alan ve üstü kapalı tehdit açıklamaları

Yunanistan bugün ABD ile beraber Akdeniz'de yer alan Girit Adası'nda ortak tatbikat düzenledi. Tatbikatta Türkiye'nin aylardır diplomatik müzakere düzenlediği ve halen daha süreç içerisinde sıkıntılar yaşadığı F-16B Block, F-35 ve diğer türevlerinin kullandığı aynı zamanda ABD envanterinde yer alan diğer teçhizatların Yunan askerleri tarafından kontrol edildiği görüntüleri objektiflere yansıdı.

Ege ve Akdeniz'de uzun süredir devam eden siyasi krize yol açan olaylarda Amerika'nın iki yüzlülüğü devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan ile birlikte ortak açıklama, tatbikat, toplantı ve süreç değerlendirmelerinde bulunarak iki yüzlülüğü ustalık haline dönüştürdü. Dünya Siyasi Tarihi boyunca şekillenen siyasi konjoktürlerin öncesi ve sonrasında iki taraf arasında direnç niteliği taşıyan ABD olayların başlamasına ve sonlandırılmasına etkili olan küresel aktör olarak halen daha misyonuna devam etmektedir.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, ''Bugün burada, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalia, Hava Kuvvetleri Komutanı General K. Floros ve ABD Büyükelçisi Bay Tsunis ile birlikte açık bir mesaj vermek için Girit, Hanya'dayız.

ABD ve Yunanistan, revizyonizme, ülkelerin ulusal egemenliğini, toprak bütünlüğünü tehdit edenlere karşı birlikte durduğuna dair bir mesaj veriyor. Hareketli bölgemiz başka bir provokasyonu, saldırganlığı ve revizyoncu yaklaşımı kaldıramaz.

Yunan Hava Kuvvetleri ve Amerikan Hava Kuvvetleri, uluslararası hukukun korunması adına Girit'te duruyorlar.'' ifadelerini kullanarak ABD ile beraber hareket ettiğini belirtti.

Dendias Türkiye'nin Rusya'ya uygulanılan yaptırımlara karşı olumlu adımlar atmadığını ve katılmamasına atıfta bulundu. Dendias, ''ABD ve Yunanistan, Ukrayna'ya insani ve askeri yardımda bulunarak tüm müttefiklerle beraber Rusya'ya ağır yaptırımlar uyguluyor. Tabi bir ülke hariç.'' diyerek her alanda Türkiye'ye karşı tehdit ve sert içerikli söylemlerde bulunarak siyasi krizi farklı boyuta çevirme hayalleriyle tutuşan son yıllarda Fransa, ABD, Rusya ve diğer ülkelerden üstesinden kalkamayacakları ve tarihleri boyunca göremedikleri ekonomik boyuta ulaşan silah alımıyla Türkiye'yi yenilgiye uğratacaklarını sanıyorlar.