Yüksek Askeri Şura kararları ne zaman açıklanacak? 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları neler?

Yüksek Askeri Şura yarın toplanıyor. Toplantıda ele alınacak konular, görüşülecek olanlar ve detaylar ise haberin devamında, kamugundemi.com'da...

Yüksek Askeri Şura kararları ne zaman açıklanacak? 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Yüksek Askeri Şura yarın toplanıyor. Yüksek Askeri Şura'nın yarınki toplantısı için detaylar merak konusu oldu.

Toplantıda orduya ilişkin önemli kararlar alınacak. Pek çok konunun masaya yatırılacağı toplantıda ise bazı ilkler gerçekleşecek. Ancak vatandaşlar Yüksek Askeri Şura'nın kararlarını merak ediyor. Peki; 4 Ağustos 2022 Yüksek Askeri Şura kararları neler?

YÜKSEK ASKERİ ŞURA NE ZAMAN TOPLANIYOR?

Askeri kararların görüşüleceği önemli toplantı yarın yani 4 Ağustos Perşembe günü toplanacak. Orduya ilişkin kararların alınacağı toplantıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetecek. Toplantının saatine ilişkin henüz resmi bir açıklama bulunmasa da 15.00 ila 16.00 arasında toplantının başlaması bekleniyor.

Yüksek Askeri Şura kararları ne zaman açıklanacak? 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları neler?

YÜKSEK ASKERİ ŞURA HANGİ KONULARI GÖRÜŞECEK?

Yarın gerçekleştirilecek olan toplantıda alınacak kararlar ve görüşülecek konular ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar çeşitli açıklamalarda bulundu. Ordu mensuplarının görevlerinin uzatılması, emekliye ayrılması ve terfi etmelerinin ele alınacağı toplantı ile ilgili Bakan Akar'ın sözleri şu şekilde;

"4 Ağustos Perşembe günü Yüksek Askeri Şura toplanacak. Bu toplantı bittikten sonra hemen Ağustos 2023'ün Şura çalışmaları başlıyor. Yeni yasa çerçevesinde, yeni düzenleme çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde, emir ve komutasında Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ve onların bağlıları, tugay seviyesi dahil, bunların hepsi ve bir subayın, bir albayın, bir general ve amiralin bir yıl boyunca ve geçmişte bir yıl boyunca yaptıkları bütün faaliyetler, başarılı veya sıkıntılı durumlar dahil bunların hepsi gündeme geliyor, hepsi ama." ifadelerini kullanan Bakan Akar sözlerine anketler ile rütbelilerin değerlendirildiğini açıklayarak devam etti.

"Anketler yapılıyor. İki anketimiz var, bir genel anket bu genel ankete, tuğgeneraller, albaylar, albayları değerlendiriyor, kendi arkadaşlarını değerlendiriyorlar. Tuğgeneraller ve yukarısı da albayları değerlendiriyor. Tüm generaller ve yukarısı tuğgeneralleri, korgeneral ve yukarısı tüm generalleri, orgeneraller de korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral ve albayları değerlendiriyor."

Yarın yapılacak olan toplantıda konuşulacak olan konuları açıklayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

"Bunlar Sayın Cumhurbaşkanı'mız tarafından onaylandıktan sonra da yayınlanıyor. Şimdi bu arada bizim istihbarat birimleri dahil, mülki makamlar dahil, adli makamlar dahil, personelimizin öğrencilik hayatı dahil, münasebetleri dahil, çalışmaları dahil, denetlemeler, tatbikatlar dahil bunların hepsi toplanıyor, değerlendiriliyor ve bunların sonucunda bir karar veriliyor. Dolayısıyla bu kararların gerçekten çok yönlü olduğu, kurumsal olduğu, bireysel olmadığı, herkesin katkı sağladığı ve dolayısıyla en doğruyu bulmak için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizi herkesin bilmesi lazım. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin güvenliği, savunması ve bunu yönetecek olan kadroların da çok uygun insanlardan seçilmesi çok önemli bir faaliyet."

Yüksek Askeri Şura kararları ne zaman açıklanacak? 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları neler?

YAŞAR GÜLER'İN GÖREVİ UZATILACAK MI?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresine ilişkin değerlendirmelerin de yapılacağı toplantıda Orgeneral Güler'in görev süresinin uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Güler'in görevinin uzatılması durumunda 32 yıldır ilk kez bir Genelkurmay Başkanı 4 yıldan uzun bir süre görevini yerine getirmiş olacak.

Yüksek Askeri Şura kararları ne zaman açıklanacak? 4 Ağustos 2022 YAŞ kararları neler?

KARARLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yüksek Askeri Şura üyelerinin Anıtkabir'i ziyaret edeceği önemli toplantıda alınan kararların toplantının hemen ardından düzenlenecek olan basın toplantısı ile açıklanması bekleniyor.