YÖK'ten Ukrayna'da Okuyan Türk Öğrenciler ile İlgili Kritik Karar! Tarih Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilerin yatay geçiş yapmalarına ilişkin kritik kararı açıklayarak tarih verdi.

YÖK'ten Ukrayna'da Okuyan Türk Öğrenciler ile İlgili Kritik Karar! Tarih Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda Ukrayna'dan gelen Türk öğrencilerin yatay geçiş süreçleri ile alakalı bir basın toplantısı yaptı. Özvar, Türk öğrencilerin 11 Nisan-15 Nisan 2022 tarihleri arasında gereken evraklar ile yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapmaları gerektiğini vurguladı.

UKRAYNA'DAN TÜRKİYE'YE DÖNEN ÖĞRENCİLER
Türkiye'de 81 bin kadın, 143 bin erkek öğrenci olmak üzere toplam 224 bin uluslararası öğrenci bulunuyor. Yabancı uyruklu olup da Türkiye'de görev yapan akademisyen sayısı ise 3.155. Ukrayna'dan dönen öğrencilerin hem yatay geçiş yapabilmeleri hem de özel öğrencilikten faydalanabilmeleri için öğrenci bilgileri toplandı.

ÖĞRENCİLERİN PROGRAMLARA GÖRE DAĞILIMI
YÖK web sayfası üzerinden 4 bin 8 öğrenci bilgilerini paylaştı. Bu öğrencilerin yüzde 20'si İstanbul'da, yüzde 6'sı İzmir, yüzde 5'i Ankara, yüzde 5'i Şanlıurfa, yüzde 4'ü Antalya, yüzde 4'ü İçel, yüzde 3,5'i Hatay, 3,5'i Mardin'de ikamet ediyor. Geriye kalan öğrenciler de 70 ile dağılıyor. Bu öğrencilere Ukrayna'da bulunan üniversitelerin 102 programına kayıtlı öğrenciler. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi.

YÖK'ten Ukrayna'da Okuyan Türk Öğrenciler ile İlgili Kritik Karar! Tarih Belli Oldu

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Prof. Dr. Özvar, konuya ilişkin açıklamasında: "Tüm öğrencilerimizin eğitimlerini kesintisiz devam ettirebilmeleri için üniversitelerimiz kontenjanlar dahil gerekli altyapı çalışmalarını tamamladılar. Türkiye yükseköğretim sistemi, bu öğrencilerimizin öğrenimlerinin devamına imkan sağlayacak bir kapasiteye sahiptir." ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE YKS'YE GİREN ÖĞRENCİLER VAR

Başvuran öğrencilerin yüzde 74'ü daha önce YKS'ye girmiş öğrenciler. Yaklaşık yüzde 60'ı da hazırlık ile 1 ve 2'nci sınıfa kayıtlı. Bu öğrenciler Ukrayna'daki 106 üniversitede okuyor.