YÖK Engelli Bireylerin Sınav ve Sağlık Şartı Yönetmeliği Yayımlandı

8 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'de, engelli bireylere yönelik sınav uygulamaları ve engelli kontenjanında aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelik yayımlandı.

YÖK Engelli Bireylerin Sınav ve Sağlık Şartı Yönetmeliği Yayımlandı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), engelli bireylere yönelik sınav uygulamalarında ve engelli kontenjanında aranacak sağlık şartlarına yönetmelik, 8 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, engelli bireylere yönelik sınav uygulamaları ve engelli kontenjanlarından yararlanacak öğrenciler için gereken sağlık şartlarını belirlemek amacıyla hazırlandı.

ENGELLİ BİREYLERİN SINAV UYGULAMALARI

Büyük puntolu soru kitapçığı, ek süre imkanı sağlanması, okuyucu ya da işaretleyici yardımı gibi uygulamalar, bireyin engel türü ve engel derecesine göre yapılacak. Sınava girecek engelli bireylerin, engellerinden ötürü yanlarında bulundurmaları araç gereçlerle ilgili talep dilekçesi vermeleri gerekmektedir. Beyaz baston gibi bazı araç gereçler raporda olmasa bile sınava alınabilecek.

Engelli kontenjanlarından yararlanmak için bireylerin ESKR ve ÇÖZGEr'i olması gerekiyor. 18 yaş altı bireyler için geçerli olan ÇÖZGER, 18 yaşını doldurmuş ve önceden ÇÖZGER almış bireyler için sınavlarda kullanılamayacak. ÇÖZGER ve ESKR'nin usule uygun olmaması durumunda engelli bireylere yönelik sınavdan yararlanılmayacak.

İşitme engelliler için işaret dilinde hazırlanacak olan sınavlar veya düzeltilmiş engeli en az %40 ve üzerinde olan görme engelliler için sesli program yüklü bilgisayarlarla yapılacak sınav düzenlemeleri ile bu sınav uygulamalarından yararlanabilecek aday veya öğrencilerin belirlenmesine yönelik hususlarda sınavı yapan kurumun ilgili kurulları karar verir. Görme engellilerin sınavlarda sesli okuyucu kullanması için gerekli tedbirler sınavı yapan kurum tarafından alınır.

Yükseköğretim kurumları, engelli öğrenciler için sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri katılmalarından, yükseköğretimi tamamlamada ve her türlü hareketlilikte destekleyici her türlü tedbiri alır.

Yönetmeliğin Tamamı İçin TIKLAYINIZ.

SONRAKİ HABER