YÖK Burslarına Zam Geldi! 2022 YÖK Doktora Bursu Ne Kadar Oldu?

Her yıl, devlet üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilere her yıl YÖK tarafından belirli miktarlarda destek bursu veriliyor. Söz konusu YÖK bursundan yararlanan öğrencileri sevindiren yeni dönem zam haberi, dün akşam itibari ile ilgili kurum tarafından verildi. Öğrenciler, yeni dönem YÖK burslarını araştırmaya başladılar. İşte YÖK burslarına dair detaylar…

YÖK Burslarına Zam Geldi! 2022 YÖK Doktora Bursu Ne Kadar Oldu?

Devletin, öğrencilere sağladığı nakit desteklerinden biri olan YÖK bursu, her yıl belirlenmiş olan 100 tematik grup altında yer alan devlet üniversitesi öğrencilerine veriliyor. Bu yıl verilecek burslar hakkında açıklamalarda bulunan YÖK, bursların fiyatlarında yüksek oranlı zamlar yapıldığını açıkladı. Söz konusu bursu alan ya da almayı hedefleyen öğrenciler, yeni dönem YÖK burslarına dair araştırmalar yapmaya başladılar.

YÖK Bursu Nedir?

YÖK bursu, yurtiçinde yer alan devlet üniversitelerinde kurum tarafından belirlenmiş olan 100 tematik alandan birinde yer alan öğrencilere verilen burs çeşididir. Bu burs kapsamında hem lisans öğrencilerine hem doktora öğrencilerine, aylık ödemeler yapılmaktadır.

YÖK Bursları Resmen Zamlandı!

Haber

Yeni yıla girilmesi ile birlikte mali alanların hemen hemen hepsinde, çeşitli düzenlemeler yapıldı. KYK burslarının zamlanmasından sonra gözler, YÖK tarafından verilen destek burslarına çevrildi. YÖK, konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulunarak, kurum kapsamında verilen tüm burs çeşitlerinin tutarlarında, yüksek oranlı zamların yapıldığını açıkladı.

YÖK Bursları Ne Kadar Oldu 2022?

Dün akşam YÖK tarafından yapılmış olan açıklama ile birlikte YÖK kapsamında verilen burs miktarlarının revize edildiği ve her burs çeşidine en yüksek mertebeden zam oranı yansıtıldığı açıklandı. YÖK tarafından yapılan resmî açıklamaya göre hali hazırda YÖK burslarından faydalanan öğrencilerin ya da yeni dönemde ilgili burslardan yararlanacak olan öğrencilerin alacakları burs miktarları, şu şekilde belirlendi:

  • YÖK 100/200 Doktora Bursu (Çalışmayanlar): 3 bin 825 TL
  • YÖK 100/200 Doktora Bursu (Çalışanlar): 910 TL
  • YÖK Lisans Destek Bursu: bin 500 TL
  • YÖK Yabancı Uyruklu Lisans Bursu: bin 500 TL
  • YÖK Yüksek Lisans Bursu: 2 bin 300 TL
  • YÖK Doktora Bursu: 3 bin 500 TL
SONRAKİ HABER