YÖK Açıkladı: Üniversiteye Giriş Sınavı AYT ve TYT'de Baraj Puanı Kaldırıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yaptığı açıklama ile üniversitelere giriş sınavları AYT ve TYT'de 150 ve 180 olan baraj puanlarının kaldırıldığını duyurdu. Baraj puanının kaldırılması ile birlikte bir değişiklik de sınav süresinde yapıldı.

YÖK Açıkladı: Üniversiteye Giriş Sınavı AYT ve TYT'de Baraj Puanı Kaldırıldı

Milyonlarca gencin hayalini süsleyen üniversiteye giriş için ÖSYM tarafından uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için önemli bir değişiklik yapıldı. Ön lisans ve lisans programlarında üniversite tercihi yapmak isteyen öğrenciler için baraj puanı şartı kaldırıldı. Baraj puan TYT'de 150, AYT'de ise 180'di. Baraj puanının kaldırılmasının yanı sıra sınav süresi de uzatıldı.

YÖK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

AYT ve TYT'lerde yapılan değişikliklere ilişkin YÖK Başkanı Erol Özvar'dan açıklama geldi. Özvar açıklamasında: “Üniversite giriş sistemini iyileştirecek ve adayların üzerindeki baskıyı azaltacak önemli düzenlemeler yaptık. Adaylara hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Değişiklikler ile ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun da açıklamasında: “Yükseköğretim Kurulu gençlerimizi, yükseköğretimimizi ilgilendiren önemli kararlar aldı. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

2022 YILINDAN İTİBAREN BARAJ PUANI KALDIRILDI !

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için alınan kararlar Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kamuoyunun bilgisine sunuldu. TYT ve AYT'de uygulanan baraj puanı uygulaması, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere artık uygulanmayacak. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında geçerli olan başarı puanı uygulamasına ise devam edilecek.

YÖK AÇIKLAMA YAPTI !

YÖK'ün TYT ve AYT barajlarının kaldırılmasına ilişkin açıklaması şöyle: "​2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır.

Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır."

2022 yılından itibaren adayların sınavdan aldıkları puanın üzerine ortaöğretim başarı puanı da eklenecek ve bu şekilde yerleştirme puanı hesaplaması yapılacak. Yerleştirme işlemleri daha önceki sistemde olduğu gibi oluşan yerleştirme puanı sıralamasında en yüksek puandan başlamak üzere yapılacak.

HAM PUAN ŞARTI UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

Temel Matematik Testi veya Türkçe testinden en az 0,5 ham puan alma şartı uygulamasına devam edilecek. TYT puanı hesaplanmayan ya da TYT puanına sahip olmayan adaylar AYT sınavına girseler dahi sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplaması yapılmayacak.

ÖZEL YETENEK PROGRAMLARINDA PUANLARI ÜNİVERSİTE BELİRLEYECEK

Özel yetenek ile öğrenci alan programlarda, taban puan olup olmayacağı, olacaksa kaç puan olacağı, özel yetenek programlarında öğrenci alan üniversiteler tarafından belirlenecek. Belirlenen puanlar adayların bilgisine sunulacak.

SINAV SÜRESİNİN UZATILMASINA KARAR VERİLDİ !

135 dakika olarak uygulanan Temel Yeterlilik Testi süresi uzatıldı. Bundan sonra TYT sınavları 165 dakika olacak. Sınav süresi YÖK tarafından 30 dakika uzatıldı.

SONRAKİ HABER