YÖK Açıkladı: Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlara Yerleştirmeye İlişkin Karar Değişti

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına, öğrenci yerleştirilmesine ilişkin yeni bir karar imza atıldı. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bazı programlara öğrenci alımında karar değişti.

YÖK Açıkladı: Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlara Yerleştirmeye İlişkin Karar Değişti

10 Ekim 2019 tarihinde yapılan Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında Çizgi Film ve Animasyon, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Grafik, Grafik Tasarımı, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı programlarına 2020 YKS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmasına karar verilmişti.

Bir süre sonra belirlenen 14 program için alınan merkezi yerleştirme ile öğrenci alma kararı, 2022 YKS'ye ertelenmiş ve bu programlara 2021 yılında YKS ile ilk defa öğrenci alınması durumunda merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmasına karar verilmişti.

Haber

YÖK'ün yeni kararı ile Çizgi Film ve Animasyon, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Grafik, Grafik Tasarımı, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı programlarına merkezi yerleştirme ile öğrenci alma kararı da iptal edildi. YKS kılavuzunda yer verilen bu 14 program için üniversitelerin öğrenci alımına ilişkin önerileri olması durumunda yerleştirme türü değişikliğine ilişkin teklifler değerlendirilecek.