YÖK açıkladı! 2022 yılında yeni açılmış üniversite bölümleri, taban puanları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 26 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı resmi duyuru ile birlikte bu sene ilk kez açılan yeni bölümleri yayınladı. YÖK açıkladı! 2022 yılında yeni açılmış üniversite bölümleri, taban puanları

YÖK açıkladı! 2022 yılında yeni açılmış üniversite bölümleri, taban puanları

YÖK açıkladı! 2022 yılında yeni açılmış üniversite bölümleri, taban puanları - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 26 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı resmi duyuru ile birlikte bu sene ilk kez açılan yeni bölümleri yayınladı. Yapılan açıklama da ise YÖK resmi internet sitesinde şu ifadelere yer verildi.

"Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2022-2023 Akademik Yılı'ndan itibaren yerli ve millî insan kaynağı ihtiyacına yönelik olarak üniversitelerde yeni bölümler açıyor ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında yaptığı protokoller çerçevesinde burs desteğini artırıyor.

YÖK kararı ile bu yıl ilk kez Siber Güvenlik, CNC Programlama ve Operatörlüğü, Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi, Açık Deniz Sondaj Teknolojisi önlisans programları açılacak.

Siber Güvenlik bölümü İstanbul Ticaret Üniversitesi, CNC Programlama ve Operatörlüğü bölümü Necmettin Erbakan Üniversitesi, Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi ve Açık Deniz Sondaj Teknolojisi bölümleri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde eğitime başlayacak. Daha önce önlisans programı olan Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü ise bu yıldan itibaren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde lisans programı olarak eğitim verecek.

YÖK, bu yıl ilk kez temel bilimlerin yanı sıra yapay zekâ mühendisliği bölümlerini seçeceklere de YÖK lisans bursu verilmesini kararlaştırdı. YÖK’ün Türkiye’nin kalkınmasında öncü sektörlerle yaptığı iş birlikleri sayesinde petrol, doğal gaz, açık deniz servisleri, harita veya geomatik mühendisliği, madencilik, tekstil ve deri mühendisliği bölümlerini seçen öğrencilere de büyük avantajlar sağlanacak."

BU SENE AÇILMIŞ YENİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

YÖK tarafından alınan karar ile birlikte bu sene ilk kez Siber Güvenlik, CNC Programlama ve Operatörlüğü, Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi, Açık Deniz Sondaj Teknolojisi önlisans programlarının açılacağı öğrenildi.

  • Siber Güvenlik bölümü için İstanbul Ticaret Üniversitesi
  • CNC Programlama ve Operatörlüğü için Necmettin Erbakan Üniversitesi
  • Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi ve Açık Deniz Sondaj Teknolojisi bölümleri için ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde eğitimler başlayacak.
  • Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü için ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi lisans eğitimi verecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Siber Güvenlik taban puanları, Necmettin Erbakan Üniversitesi CNC programlama ve operatörlüğü taban puanları, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Açık Deniz Tabanı Uygulamaları taban puanları, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Açık Deniz Sondaj Teknolojisi taban puanları, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi taban puanları bu sene ilk kez eğitime açılacağı için herhangi bir taban puanı bulunmuyor.

SONRAKİ HABER