YKS'de Baraj Kalktı, YÖK Başkanı İlk Kez Açıklama Yaptı: Rekabet Artacak, Baskı Azalacak!

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklama ile üniversiteye giriş sınavı olan AYT ve TYT'de baraj puanı kaldırıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ilk kez açıklama yaptı: Bu uygulama sınavsız üniversite anlamına gelmiyor!

YKS'de Baraj Kalktı, YÖK Başkanı İlk Kez Açıklama Yaptı: Rekabet Artacak, Baskı Azalacak!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen hafta milyonlarca adayı ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Üniversiteye giriş sınavı olan TYT ve AYT'de 150 ve 180 olan baraj puanları kaldırıldı. Baraj puanlarının kaldırılmasının ardından YÖK Başkanı'ndan ilk kez açıklama geldi.

ÖĞRENCİLER KARARDAN MEMNUN

YÖK'ün neden böyle bir karar aldığına ilişkin açıklama yapan Özvar, öğrencilerin de bu durumdan memnun olduğunu: "Buna gitmemizin sebebi şu. Sınavlar eleme usulü de olabiliyor, başarı sıralaması usulü de olabiliyor. Biz elemeyi bir kenara bırakmış olduk. Türkiye'de üniversitelerimizde kontenjan olduğunu biliyoruz. Biz burada programların puanlarını düşürmüyoruz. Böyle bir uygulama öğrencilerin hiç soru çözmeden bölümlere gireceği anlamına gelmemektedir. Öğrencilerimizin bundan sonra yapabileceği tercihte bulunmaktır. Programlara nasıl kabul edilecek? Puanlarımızın yüksek olması gerekiyor. En yüksek puanı alan öğrenciden aşağıya doğru kontenjan ne kadar ise o kontenjana girebilen öğrencimiz o programa kayıt hakkı elde etmiş olacaktır. Puansız, sınavsız üniversiteye giren öğrenci demek değil. Öğrencilerimizin de aldığımız kararı memnuniyetle karşıladığını paylaşmaktadır." sözleriyle dile getirdi.

Haber

ÖĞRENCİLER ARASINDA REKABET GETİRECEK

YÖK Başkanı Özvar, baraj puanının kaldırılmasının öğrenciler arasında rekabeti arttıracağını, daha fazla talep olması durumunda kontenjanların da daha fazla artacağını söyledi. Baraj puanının kaldırılması ile kalitenin düşeceği yönünde yapılan yorumlara da cevap verdi.

"Kalitenin düşeceğini, liyakatın azalacağını söylemek doğrusu çok haklı ve makul bir eleştiri olarak görülmemekte. Puan üstünlüğüne dayanan bir düzenleme. En yüksek puanı alabilen öğrenciler ancak programlara yerleşecektir. Puanı tutmayanın kayıt yapma hakkı olmayacaktır. Daha fazla sayıda öğrencinin kontenjanlara erişilebilir olması, tercih havuzunu doldurması anlamına geliyor. Sistem aslında daha dinamik bir sürece girmiş oluyor. En önemli şey aslında öğrencilerimizin başarı sıralaması ile bu kontenjanlara girmeye çalışmasıdır." dedi.

Haber

ZAMANLAMA GÜZEL OLDU

Başkan Özvar, YKS kılavuzu yayımlanmadan bu kararın açıklanmasının daha güzel olduğunu söyledi. Oyun başlamadan kuralların belirlenmiş olduğunu söyleyen Özvar, sınav türünün, soruların hiçbir şekilde değişmediğini dile getirdi. Baraj puanının kaldırılmasının öğrenciler üzerinde bir rahatlamaya neden olduğunu söyleyen Özvar, bu şekilde motivasyonun daha çok artmasını beklediklerini de söyledi.