YKS sınavında maske takmak zorunlu mu? YKS'de cep telefonu, saat, küpe, bileklik yasak mı?

Türkiye'de milyonlarca öğrencinin yarın gireceği sınavlardan birisi olan YKS sınavında ilk oturum TYT düzenlenecek. Peki YKS sınavında maske takmak zorunlu mu? YKS'de cep telefonu, saat, küpe, bileklik yasak mı?

YKS sınavında maske takmak zorunlu mu? YKS'de cep telefonu, saat, küpe, bileklik yasak mı?

Türkiye'de milyonlarca öğrencinin yarın gireceği sınavlardan birisi olan YKS sınavında ilk oturum TYT düzenlenecek. Öğrenciler 18 Haziran Cumartesi günü TYT sınavına girecek iken sınav öncesinde ise maske, küpe, kolye, saat, bileklik, telefon yasak mı araştırmaları başladı. Son saatlerde Türkiye gündeminde en fazla aratılan konular arasına giren bu gelişmelerde son durum nedir? İşte detaylar..

Milyonlarca öğrencinin üniversite hayali yarın belli olacak. Cumartesi günü TYT ve Pazar günü ise AYT sınavına girecek olan üniversite öğrencileri sınava saatler kala maske takmak zorunlu mu gibi soruları araştırmaya başladı. İşte detaylar!

YKS SINAVI MASKE TAKMAK ZORUNLU MU 2022

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açık havada maske zorunluğunun kaldırıldığını son bilim kurulu toplantısında açıklamıştı. Bakan Fahrettin Koca, kapalı ortamlarda ise havalandırma yeterli ve mesafe uygun ise maske takılmayacağını açıklamıştı. Peki YKS sınavında maske takmak zorunlu mu araştırılmaya başlandı.

ÖSYM sınavlarında adaylar sınav salonlarına girip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maske takmayacağı bilgisine ulaşıldı.

Aygün açıklamasında; "Sınav görevlilerimiz ve adaylarımız, isterlerse kendi maskeleriyle sınava gelebilecekler. Sınav günü Kovid-19 durumu olan adaylarımız olursa Sağlık Bakanlığı e-Nabız üzerinden edinecekleri Kovid-19 pozitif durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü sınav günü, atandıkları sınav binası girişindeki görevlilere teslim ettikleri takdirde sınav binasında sadece Kovid-19 pozitif durumu olan adaylar için hazırlanan yedek sınav salonlarında sınava alınacaklardır" dedi.

YKS'DE TELEFON YASAK MI?

Yüksek Öğretim Kurulu Sınavları'nda telefon yasak olup olmadığı konusunda araştırmalar gerçekleştirirken bu noktada ise MEB kurallarını açıkladı.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;

Çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, kağıt/madeni para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,

Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,

Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

Bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,

Kutu/şişe içerisinde ilaçla gelmeleri kesinlikle yasaktır (Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, bu kılavuzun “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.).

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak olup, yukarıda belirtilen araç gereç vb. eşyalarla sınava gelen adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu tür araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. ÖSYM gerekli gördüğü takdirde sınav günü sınav binalarında sinyal kesici kullanabilecektir. Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Sınav görevlilerinin tutanaklarının yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde delil olarak kullanılacaktır.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır.

SONRAKİ HABER