YKS Maratonu Sona Erdi! Uzmanlardan Peş Peşe Uyarı Geldi

2022 YKS maratonu geçtiğimiz hafta sonu yaşandı ve sona erdi. Sınavın sona ermesinin ardından uzmanlar tercih süreci için öğrencilere kritik uyarılarda bulundu.

YKS Maratonu Sona Erdi! Uzmanlardan Peş Peşe Uyarı Geldi

Milyonlarca öğrenci iyi bir üniversitede eğitim alabilmek için ÖSYM tarafından 81 ilde ve Lefkoşa'da yapılan YKS'de ter döktü. Sınav maratonu sona erdi. 2022 YKS sonuçları 20 Temmuz 2022'de ÖSYM tarafından açıklanacak. Sonuçlar açıklanmadan uzmanlardan sınava giren öğrencilere kritik uyarılar yapıldı.

20 Temmuz 2022'de sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar öğrencileri “Tercih dönemi kısa sürecek. Bu yıl ortalamalar ve rekabet artacak. Sonuçlar açıklanmadan önce istediğiniz bölümü ve üniversiteyi iyi araştırın.” diyerek uyarıyor.

ORTALAMANIN GEÇEN YILA GÖRE ARTMASI BEKLENİYOR

Eğitim ve Sınav Uzmanı Salim Ünsal, bu yıl yapılan sınavın 2022 yılındaki kadar kolay, 2021 yılındaki kadar da zor olmadığını, ortalamaların geçen yıla göre artmasının beklendiğini söyleyerek "Geçen yıl Türkçe’de ortalamalar yükselmişti ancak bu yıl özellikle TYT açısından Türkçe daha seçici oldu. Hem aday sayısının artması hem de ders ortalamalarının yükselmesinden dolayı sıralamaların belli puan aralıklarında yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Yoğunlaşmalar yüksek puanlı öğrenciler için rekabeti arttıracak. Ancak ilk 5 bine girenleri etkilemeyecek. Özellikle barajın kalkması nedeniyle alt sıralarda daha çok karmaşa olacak." dedi.

YKS Maratonu Sona Erdi! Uzmanlardan Peş Peşe Uyarı Geldi

KONTENJANLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Kontenjanlarda çok büyük değişiklikler beklenmediğini söyleyen Ünsal, sıralamada meydana gelen değişikliklerin vakıf üniversitelerinin doluluk oranını etkileyeceğini belirtti.

Aday sayısının artmasının ve baraj şartının kaldırılmasının üniversitelerdeki doluluk oranını artıracağını belirten Ünsal "Devlet üniversiteleri yüzde 95-96, vakıf üniversiteleriyse yüzde 85-87 arası bir doluluk görecek. Vakıf üniversitelerinin yüzde 100 doluluğa ulaşamamasının sebebi ekonomik tabii ki. Ayrıca yurt ve barınma sorunları sebebiyle yerel tercihlerin artacağı kanaatindeyim. Yani adayların yaşadıkları bölgelerdeki üniversiteleri tercih etme oranı artacak." dedi.

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME OLMAYACAK

Tercih sürecine ilişkin de öğrencilere tavsiyelerde bulunan Ünsal, bu sene ikinci ek yerleştirme olmayacağını, adayların 20 Temmuz'a kadar seçmeyi düşündükleri bölüm ve üniversiteye ilişkin araştırma yapması gerektiğini, önceden hazırlanmak gerektiğini belirtti.

SONRAKİ HABER