Yıllarca kart aidat ücreti ödeyenler dikkat: 5 bin TL geri ödeme alabilirsiniz!

Türkiye'de birçok devlet ve özel bankası tarafından yıllar boyu alınan kart aidat ücretleri çıkan yasa sonrasında ise yasaklanmıştı. Halen birçok özel ve devlet bankası kart aidat ücretleri alırken vatandaşlar ise aidat ücretlerinin nasıl alınacağının yolunu araştırıyor. Bugün gündeme düşen gelişmelere göre ise kart aidat ücretleri geri alınabilir. Yıllarca kart aidat ücreti ödeyenler dikkat: 5 bin TL geri ödeme alabilirsiniz!

Yıllarca kart aidat ücreti ödeyenler dikkat: 5 bin TL geri ödeme alabilirsiniz!

Türkiye'de birçok devlet ve özel bankası tarafından yıllar boyu alınan kart aidat ücretleri çıkan yasa sonrasında ise yasaklanmıştı. Halen birçok özel ve devlet bankası kart aidat ücretleri alırken vatandaşlar ise aidat ücretlerinin nasıl alınacağının yolunu araştırıyor. Vatandaşların kredi kartı kullanımlarında tahsil edilen üyelik ve kart ücretleri Türkiye'de milyonlarca vatandaş tarafından yıllar boyu kesildi. Vatandaşlar bu ücretleri kredi kartlarına taksitli veya tek çekimde öderken yıllar önce çıkan yasa ile birlikte ise kart aidat ücretlerinin geri alınabileceği öğrenilmişti.

Kart aidat ücretleri bankalardan bankalara göre değişkenlik gösterirken 80 TL ila 200 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Banka yıllık kullanıma göre aldığı kart aidat ücretlerini çıkan yasalar gereği vatandaşlar geri alma hakkına sahiptir.

Tüketici kanunu 31.maddesi gereğince kart aidat ücretleri geri alınabilir

Yıllarca kart aidat ücreti ödeyenler dikkat: 5 bin TL geri ödeme alabilirsiniz!

Tüketici Kanunu'nun 31'inci maddesi gereğince "Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır."

Yürürlüğe giren bu mevzuatlar sonrasında ise vatandaşlar geriye dönük ve aktif olarak devam eden kredi kartı aidat ücretlerini geri iade alabilmektedir. Kart aidat ücretlerini geri almak için 3 yöntem yer alırken bu süreçte bankalar ile bire bir iletişim kurmanız gerekiyor. Gündeme düşen gelişmelere göre ise geriye dönük 10 yıl içerisinde vatandaşlardan tahsil edilen kart aidat ücretleri geri alınabilecek.

5000 TL kredi kartı aidatı geri ödemesi alınabilecek

Tüketici Kanunu 31.maddesi gereğince banka ile görüşme gerçekleştirerek sizlerin adına ücretsiz bir kart tahsil edilmesini isteyebilirsiniz. Bunun dışında bankalara bu mevzuatı göstererek daha önce ödemiş olduğunuz geriye dönük 10 yıl içerisinde ki kart aidatları geri alınabilir. Ödenilen veya ödemek zorunda olduğunuz kart aidat ücretleri ile ilgili bir dilekçe veya e-mail yazarak bankaya göndermeniz gerekiyor.

Kredi kartı aidatlarını alabilmeniz için diğer sık kullanılan yöntemlerden birisi de şüphesiz e-devlet ile tüketici hakem heyetine başvurmak olacaktır. "

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi" adresine giriş yaparak TC Kimlik numarası ve şifre doğrulamasının ardından girdiğiniz site sizi https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr/ adresine yönlendirecek. Burada yapacağınız şikayet ile birlikte bankaların sizinle iletişime geçmesini sağlayabilir ve geriye dönük kredi kartı aidatlarınızı alabilirsiniz.

Yıllarca kart aidat ücreti ödeyenler dikkat: 5 bin TL geri ödeme alabilirsiniz!

İki işlemide gerçekleştirdiniz ve sonuç alamadı iseniz sonuncu ve garantili bir yöntem sizlerin geriye dönük tüm aidatlarınızı almanızı sağlayacaktır. Bunun için ise Bireysel müşteri hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. Peki nasıl başvurulur?

https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine giriş sağlayarak Kimliğinizi Doğrulayın alanında T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız. Sağ tarafta yer alan butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatabiliriz. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam ediniz. Sonrasında ise karşınıza çıkacak bankalar tarafında geriye dönük ödemiş olduğunuz tüm kart aidat ücretlerini geri alabilirsiniz.

SONRAKİ HABER