Yıllar sonra nihayet belli oldu: kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarınızı tek kalemde geri alabilirsiniz, hemen başvurun

Türkiye'de yıllardır vatandaşlar bankacılık işlemleri adı altında kesilen ödemeler geri alınabilecek. Kredi kartı aidatı ve kredi çekerken tahsil edilen dosya masraf ücretleri artık banka tarafından geri ödeniyor. Yıllar sonra nihayet belli oldu: kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarınızı tek kalemde geri alabilirsiniz, hemen başvurun

Yıllar sonra nihayet belli oldu: kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarınızı tek kalemde geri alabilirsiniz, hemen başvurun

Yıllar sonra nihayet belli oldu: kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarınızı tek kalemde geri alabilirsiniz, hemen başvurun - Türkiye'de yıllardır vatandaşlar bankacılık işlemleri adı altında kesilen ödemeler geri alınabilecek. Kredi kartı aidatı ve kredi çekerken tahsil edilen dosya masraf ücretleri artık banka tarafından geri ödeniyor. Vatandaşların zamanında birçok ödeme yaptığı bu ücretler için emsal karar nihayet sonuçlandı. Kredi kartı aidatlarının geri alınması ile ilgili detaylar uzun süredir konuşulurken bilgiler ise gündeme yansıdı.

Kredi kartı aidatlarının yanı sıra kredi dosya masraflarının da geri alındığını öğrenen vatandaşlar detayları araştırmaya başladı. Buna göre ise kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarını tekrar tahsil etmek isteyen vatandaşlar bu ödemeleri tek kalemde geri alabilecek. Nasıl yapacağını araştıran vatandaşlar ise detayları Kamu Gündemi'nde bulabilecek. İşte tüm detaylar!

Kredi kartı aidatını 3 aşamada geri alabilirsiniz

Kredi kartı aidatlarını geri almanın üç aşamalı bir yolu bulunmaktadır. Buna göre ise kart aidatını geri almak isteyen vatandaşlar öncelikle Tüketici Kanunu'nun 31. maddesinde yer alan bilgileri gözden geçirmelidir. İşte o madde.. "Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır."

Yasanın bu maddesinden yola çıkarak sizlerde bankanızdan hemen ücretsiz bir kart talep ederek geçmiş dönemde ödemiş olduğunuz aidatları geri alabilirsiniz. Bu isteğinizi ise yazılı olması sebebiyle ya dilekçe ya da e-mail yolu ile gerçekleştirmeniz önerilir. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu maddeden yola çıkarak mevcut kredi kartlarının bankanın size sağladığı sadece bir tek kart olduğu için ücretsiz olduğunu ve kart aidatı ödenmemesi gerektiğin savunuyor. Ağaoğlu, yazılı talebe rağmen 1 ay içinde ücretsiz kart sunmayan bankanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurarak ceza almasını sağlamak gerektiğini söylüyor. Ayrıca vatandaşların 3-4 bankaya daha başvurup ücretsiz kart istemesi ve bu bankaların da benzer cevap vermesi halinde Rekabet Kurulu'na şikayette bulunup bu yolla bankaların ceza alması gerektiğini düşünüyor.

Kredi dosya masrafını geri almak için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun

Kredi dosya masrafının iadesini alabilmeniz için başvuru yapmanız gereken tek mercii bulunmaktadır. Bu mercii de şüphesiz Tüketici Hakem Heyeti'dir. Bankaların sizlerden dosya masrafı adı altında almış olduğu kredi dosya masraflarının iadesi için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaparak sizlerden alınan dosya masraflarının iadesini hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz.

SONRAKİ HABER