Yılın İlk Doğalgaz ve Elektrik Faturaları Geldi: Vatandaştan Fatura İsyanı!

Yapılan zamların ardından 2022 yılının ilk zamlı elektrik ve doğal gaz faturaları geldi. Vatandaş, aylık gelirinin çoğunun kiraya ve faturalara gittiğini söyleyerek isyan etti.

Yılın İlk Doğalgaz ve Elektrik Faturaları Geldi: Vatandaştan Fatura İsyanı!

Yapılan zamlar sonrasında doğal gaz ve elektrik faturaları ilk kez geldi. Faturalara yansıyan zamlar dudak uçuklattı. Vatandaş, gelirinin çoğunun kira ve faturalara gittiğini söylüyor.

1 çocuk annesi olan A.D faturaların yüksek gelmesine ilişkin: “Bir bebeğimiz dünyaya geldi ve doğal olarak doğalgazı biraz açmak zorunda kaldık. Ama kalın giyinmeden durulacak bir sıcaklığa çıkmadı tabii ki. Gerçek anlamda ısınsak ne olacaktı düşünemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet'in haberine göre; farklı bir ilde ikamet eden başka bir anne de: “Klimayı tam çalıştırıyoruz. Maksimum 350 TL elektrik faturası ödüyorduk. Bu yıl iki hafta evde olmadığım halde 588 TL geldi. 4 bin TL maaş alıp 1000 TL elektriğe vereceksek ne anlamı kaldı ki maaş zammının. " diyerek zamlardan şikayet etti.

Faturaların ikiye katlandığını söyleyen başka bir vatandaş ise “Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar. Biz hiçbir zaman sıcacık evlerde oturamıyoruz. Fatura az gelsin diye kısık kullanıyoruz. Saraylarda yaşayanlar da rahat uyumaz inşallah.

Güzelim ülkemizi ne hale getirdiler. İnsanlar artık kaçıyor bu ülkeden. Doğalgaz faturamız normalde bu ayda geçen yıl 400 TL’nin üzerinde gelmiş. Bu ay 525 TL geldi. Bizim elektrik normalde 120 lira civarını geçmezdi. Bu yıl ilk defa 167 lira oldu.” dedi.

Grup Başkanvekili Özgür Özel de faturalara yapılan zamlara ilişkin: “Faturalar roket gibi fırlamış ama beyefendinin içine oturan, yapamadığı zamlar. ‘Fedakârlık ettim’ diyor... Sen bir elektrik faturası göster bakalım. Ekmek elden su gölden sarayın, gündüz gece gece şıkır şıkır... Hadi bir fedakârlık görelim.” dedi.

Sosyal medyada da tepkiler bitmiyor. Başta elektrik faturası olmak üzere vatandaş yapılan zamlardan dert yanıyor. İlerleyen günlerde faturalara yapılan zamlara ilişkin yeni bir düzenleme yapılacak mı? Merakla bekleniyor.

SONRAKİ HABER