Yeni Rolls Royce CEO'su Tufan Erginbilgiç kimdir?

Türkiye'de bugün gündeme düşen yeni gelişmelere göre ünlü endüstriyel teknoloji şirketi Rolls Royce başına Tufan Erginbilgiç geçti. Yeni Rolls Royce CEO'su Tufan Erginbilgiç kimdir?

Yeni Rolls Royce CEO'su Tufan Erginbilgiç kimdir?

Yeni Rolls Royce CEO'su Tufan Erginbilgiç kimdir? Türkiye'de bugün gündeme düşen yeni gelişmelere göre ünlü endüstriyel teknoloji şirketi Rolls Royce başına Tufan Erginbilgiç geçti. Gündeme düşmesinin ardından vatandaşlar Tufan Erginbilgiç ismini araştırmaya başlarken detaylar ise Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce Tufan Erginbilgiç'in CEO olarak atandığını duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya göre Erginbilgiç, görevi mevcut CEO Warren East'ten 1 Ocak 2023 itibarıyla devralacak.

TUFAN ERGİNBİLGİÇ KİMDİR?

BP Madeni Yağlar Dünya Başkanı Tufan Erginbilgiç, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun oldu. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA programını ve 1989’da Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1990-1997 yılları arasında Mobil Oil’da çalıştıktan sonra, BP’nin çeşitli departmanlarında görev aldı. Erginbilgiç, son olarak BP’nin Avrupa Akaryakıt Satış&Lojistik Operasyonları Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

BP’nin tepesindeki 5 kişilik zirvesi şu isimlerden oluşuyor: BP Group CEO’su Tony Hayward, BP Rafineri ve Pazarlama Başkanı Iain Conn, Amerika Akaryakıt Grup Başkanı John Mogford, Uluslararası İşletmeler Başkanı (Madeni Yağlar, v.s.) Steve Welch ve Avrupa, Afrika ve Avustralya-Asya Akaryakıt Grubu Başkanı Tufan Erginbilgiç.

Tufan Erginbilgiç’in sorumluluk alanı Amerika dışında, akaryakıtla ilgili rafineriler, ikmal, lojistik, istasyonlar ve müşteri satışları gibi tüm operasyonları kapsıyor. BP’nin dünya çapındaki tüm akaryakıt pazarlama ve ikmal optimizasyonu grupları da Tufan Erginbilgiç’e bağlı olacak. Erginbilgiç, daha önce BP Madeni Yağlar Dünya Başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Yeni görevine 2 Nisan 2009 tarihinden itibaren başlayacak olan Tufan Erginbilgiç, son bir yıldır CEO Genel Sekreteri olarak Londra’da görev yapıyor. Daha önceki yapılanmada rafineler ve müşteri tarafının iki ayrı grup halinde olduğunu belirten Tufan Erginbilgiç, yeni organizasyonla birlikte rafineriden müşteri hizmetine kadar her türlü hizmetin kendi görev alanı içine alındığını söyledi.

Dünya enerji sektöründeki en önemli pozisyonlardan biri olan bu görevi üstlenen Tufan Erginbilgiç, böylece sektörde uluslararası alanda bu kadar üst pozisyona ulaşabilen ilk Türk oldu. Daha önce, BP’nin Global Akaryakıt Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı (COO-Chief Operating Officer) olarak görev yapan Erginbilgiç, 1997 yılından bu yana BP’nin rafinaj ve pazarlama iş kolunda hem Türkiye hem de Londra’da üst düzey yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu.

100 yıldır akaryakıt dağıtım, pazarlama, rafinaj alanındaki girişimleri ile Türkiye`de de faaliyette bulunan BP Türkiye, halen Türkiye`deki 600’ün üzerinde akaryakıt istasyonuyla hizmet sunuyor.