Yeni paralar için harekete geçildi: 500 lira kağıt para olurken 10 lira madeni para oluyor

Bir süredir gündemde olan yeni paralar için karar alındı. İddialara göre yeni madeni para ile kağıt para için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar sonucunda ise 10 TL değerinde madeni para basılırken, 500 ve 1000 TL değerinde de kağıt para basılacak. İşte detaylar...

Yeni paralar için harekete geçildi: 500 lira kağıt para olurken 10 lira madeni para oluyor

Son dönemde enflasyon oranlarına bakıldığı zaman Türk lirasının zaman içinde git gide değer kaybettiği görüldü. Sürekli olarak ülke gündemini oluşturan bu konu hem vatandaşlar tarafından hem de siyasiler ve hükümet tarafından da ele alınan konu oldu. Yapılan toplantılar ve çalışmalar ile birlikte alım gücünün düştüğü, dolar ve enflasyon nedeniyle git gide değer kaybeden Türk lirasının son durumu açıklandı.

Bu noktada bakıldığı zaman ise yeni bir iddiaya göre yeni 10, 500 ve 1000 TL'lik paraların basılmasına ilişkin çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Bu iddiaya göre yalnızca 5, 10, 25, 50 ve 1 TL şeklinde olan madeni paralara 10 TL'nin de ekleneceği söylenirken bunun yanı sıra 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL'lik olan kağıt paralara ise 500 ve 1000 TL'nin eklandiği açıklandı. Bu açıklamalar ve iddialar ise Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Özkan Yalım tarafından yapıldı.

YENİ PARALAR İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Özkan Yalım'ın yaptığı açıklama ile birlikte bu konuda çalışmaların başladığı iddia edildi. Bu çalışmaların başlamasının yanı sıra Yalım, paraların üretilmesinin de maliyetinden bahsetti.

Yaptığı açıklama ile birlikte 5 kuruşun üretimi için dahi 1 lira 56 kuruş harcandığını dile getirdi. Bu açıklamalar ile birlikte madeni paraların yanı sıra kağıt paraların da artık üretiminin pahalılığına değinildi. Yalım, 5 TL'nin değerinin 6 lira 60 kuruş olduğunu açıkladı. Bu durumda da maliyetin kendisinden daha fazla olduğu görüldü.

HAZIRLIKLAR TAMAM

Yeni paraların basılması için hazırlıkların artık tamam olduğunu dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Özkan Yalım şu an kullanılan bozuk paraların artık hiçbir öneminin kalmadığını açıklayarak şu sözleri dile getirdi; "Bir ekmeğin 4-5 liraya satıldığı ülkemizde 1.5-10 ve 25 kuruşların tedavülden kalkması gerekiyor. MB bu paraların tedavülden kalkması, yeni 500 ve 1000 liralık kağıt banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapıyor"

Şimdi ise bu iddiaların artık herhangi bir açıklama gelip gelmeyeceği ve paraların basıma geçip geçmeyeceği oldukça merak konusu oldu.

SONRAKİ HABER