Yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında, akademik kariyeri?

Türkiye'de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan KPSS sınavı sonrasında gündeme düşen soru örnekleri bir yayınevi ile birebir aynı çıktı. Yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında, akademik kariyeri?

Yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında, akademik kariyeri?

Yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında, akademik kariyeri? Türkiye'de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan KPSS sınavı sonrasında gündeme düşen soru örnekleri bir yayınevi ile birebir aynı çıktı. Milyonlarca ÖSYM adayı tarafından Twitter'da başlatılan kampanya sonrasında kısa süre içerisinde gündeme gelen konu sonrasında eski ÖSYM başkanı Prof Dr. Halis Aygün tarafından "iddialar asılsız" mesajı verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı ile görevden alınmıştı.

Yeni ÖSYM başkanı kim olacak araştırmaları devam ederken gündeme sıcak gelişmeler düştü. Buna göre ise yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy oldu. Bayram Ali Ersoy ismini ilk kez duyan vatandaşlar ise internette kimdir, kaç yaşında ve akademik kariyerini araştırmaya başladı. İşte detaylar ve daha fazlası Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı olan Ersoy'un atanması kararı, Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında, akademik kariyeri?

BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

ÖSYM yeni başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 1974 yılında İstanbul Bayrampaşa da doğdu. Aslen Ispartalıdır. İlk orta ve liseyi İstanbul da tamamladıktan sonra 1991-1996 yılları arasında ODTÜ Matematik öğretmenliği programını bitirdi. Ardından 1999 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında doktorayı YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında tamamladı. 2008-2009 yılında Univercity of Cincinnati de post doktora için ABD de 1 yıl bulundu. 2012 yılında doçent ve 2017 yılında profesörlük unvanlarını aldı.

2017'den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics adlı bilimsel dergide değerlendirme kurul üyesi olarak görev yapan Ersoy'un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor. Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında araştırmalar yaptı. Ayrıca cebir alanında ulusal kitapları vardır.

İdari olarak 2011-2019 yılları arası YTU Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 yılı arası FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel daire başkanlığı, 2017-2020 yılları arasında Genel sekreterlik görevlerinde bulundu. Eğitim Bir Sen 8 no’lu şube kurucu başkanlığı görevinde bulundu.

2017-2020 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ayrıca 2020'den bu yana aynı üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu. 24 adet Lisansüstü tez yöneticiliği yaptı. Hali hazırda 5 doktora ve 1 yüksek lisans danışmanlığı devam etmektedir. Halen ESAM İstanbul temsilciliğini yürütmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Dr. Ersoy iyi derecede İngilizce bilmektedir.