Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir nasıl olunur konusu pek çok maliyeci tarafından araştırılarak merak edilir. Siz de yeminli mali müşavir olma noktasında merak ettiklerinizi yazımızdan inceleyerek detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir nasıl olunur sorusu pek çok kişi tarafından merak edilerek araştırılan bir konudur. Maliye mezunu kişiler çeşitli şartları sağlayarak mali müşavir olma hakkı elde edebilir. Bunun yanı sıra çeşitli pek çok bölüm mezunu kişiler kendilerini geliştirerek sınavları kazanmaları halinde yeminli mali müşavir olma hakkına sahip olabilirler. Burada temel detay çeşitli eğitimlerin daha önceden alınmış olmasıdır.

Yeminli Mali Müşavir Olma Şartları Nelerdir?

İktisat ve İletişim Fakültesi mezunu olan pek çok kişinin mali müşavir olma hakkı vardır. Maliye konusunda kariyer hedefi olan kişiler ilgili şartları sağlayarak başvurularda bulunabilir. Bu noktada yeminli mali müşavir olma şartları ise şu şekildedir:
• Mali müşavirlik için staj yapmış olunması gerekir. Başvuru yapacak kişinin staj başlatma sınavında yeterli puanı alarak başarılı olduğunu kanıtlaması beklenir.
• Muhasebe, Maliye, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Bankacılık, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi bölümlerinden herhangi birinden başarılı şekilde mezun olunması gerekir.
• Mali müşavirlik hakkına sahip olmak için 3 yıllık staj süresinin tamamlanması gerekir.
• Meslek hayatında toplamda 10 yıl görev yaparak ilgili tecrübeye sahip olmak gerekir.
• SMMM yani Serbest Muhasebeci Mali Müşavir sınavında barajı geçerek yeterli başarıyı sağlamak gerekir.

Yeminli Mali Müşavir Olmak İçin Kaç Yıl Okumak Gerekir?

Yeminli mali müşavir olabilmenin belirli şartları vardır. Kişiler ilgili şartları tamamlamadıkları sürece mali müşavirlik belgesine sahip olamazlar. Bu noktada yeminli mali müşavirlik eğitimi hakkında bilgilendirme şu şekildedir:
• Yeminli mali müşavir eğitimleri İktisat ve İletişim Fakültelerinde toplamda 4 yıllık lisans eğitimlerinin başarılı şekilde tamamlanması halinde hak ediş elde edilir.
• 4 yıllık eğitim ardından toplamda 3 yıl da staj yapılması şartı eklenir.
• Stajdan ayrı olarak ara vermeden meslekte 10 yıl boyunca aktif şekilde çalışılması gerekir. Bu 10 yıllık süreç resmi olarak belgelendirilmelidir.
Tüm bu veriler karşısında bir kişinin mali müşavir olabilmesi için toplamda 17 yıllık bir eğitim ve kariyer tecrübesini tamamlamış olması gerekir.

Yeminli Mali Müşavir Olma Yetkinlikleri Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi yeminli mali müşavir olmak için de belirli yetenek ve bilgi donanımına sahip olunması gerekir. Aksi halde meslekte ilgili başarı sağlanamaz. Yeminli mali müşavir olma yetkinlikleri ise şunlardır:
• Yeminli mali müşavirlik sayısal bir alan olduğu için kişinin sayısal derslerinde başarılı olması gerekir. Aksi halde ilgili sınavlarda yeterli başarı puanı elde edilemez.
• Meslekte başarı elde etmek isteyen kişilerin son derece titiz ve disiplinli şekilde işler ortaya koymaları gerekir.
• İnsan ilişkileri iyi olan kişilerin sorumluluk sahibi de olarak meslekte kendilerini iyi ifade edebiliyor olmaları gerekir.
• Çözüm odaklı ve etkin çözümler ortaya koyma başarısı gösteren kişiler yeminli mali müşavir olarak aktif şekilde görev alabilir.
Tüm bu şartları karşılayarak kendini kanıtlayan kişiler mali müşavir olabilirken ilgili eğitimleri almamış, yeterlilik sınavında 50 puanın altında bir skor elde etmiş, stajını tamamlamamış kişiler ise yeminli mali müşavir olma hakkına sahip değillerdir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Yapılan mesleklerdeki tercih sebebi yetenek ve maaşa göre değişim gösterebilir. Bu noktada yeminli mali müşavirlik maaş bilgisi şu şekildedir:
• Minimum maaş aralığı 5.000 TL ile 9.000 TL oranlarındadır.
• Yeminli mali müşavir maaş hesaplamaları kişinin meslekteki bilgi birikimi, tecrübesi ve çalıştığı kuruma değişim gösterebilir.