Yaz aylarında sıcaktan bayatlayan yumurtalar nasıl anlaşılır? Bayatlamış yumurta nasıl belli olur?

Yaz aylarında en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri de yiyeceklerin bayatlama durumu oldu. Sıcak havalarda oldukça kolay bir şekilde bayatlayan yiyecekler, bu yaz da gündem oldu. Özellikle yumurta gibi besinlerin nasıl bayatlayıp bayatlamadığını anlayabileceğimiz ise oldukça merak edildi. İşte detaylar...

Yaz aylarında sıcaktan bayatlayan yumurtalar nasıl anlaşılır? Bayatlamış yumurta nasıl belli olur?

Yaz ayları ile birlikte gelen tehlikeli sıcaklar her anlamda hayatımızı oldukça zorlaştırmaktadır. Durum bu şekilde olunca da pek çok kişi, sıcaktan ve güneşten korunmanın yollarını aramaktadır. Hem kendimiz için hem de tükettiğimiz gıdalar için son derece önemli olan bu yöntemler gıdaları korumamız hem de bu sıcak günlerde tüketim süresini uzatmamız açısından son derece önemliydi.

Bu gıdalardan en önemlilerinden biri ise yumurta olarak evlerimizde yerini aldı. Oldukça hızlı bir şekilde bozulması, pek çok kişinin ortak sorunu haline geldi. Özellikle de evlere toplu bir şekilde alınan yumurtaların tüketiminin süresi de uzadığı için daha kısa sürede bozulmalar meydana gelmektedir. Durum bu şekilde iken, pek çok kişi ise yumurtanın bozulup bozulmadığını nasıl anlayabileceğimiz noktasında merak edilenleri internet üzerinden aratmaktadır.

YUMURTANIN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Yaz aylarında sıcaktan bayatlayan yumurtalar nasıl anlaşılır? Bayatlamış yumurta nasıl belli olur? - Resim : 1

Yumurtanın bozuk olup olmadığı genellikle yumurta kırılınca belli olmaktadır. Kırılan yumurtada her ne kadar bozulma gözle görülür bir biçimde olsa da bu oldukça zahmetli bir yöntemdir. Yumurtanın tavalar yerine başka bir kaba kırılması ve ardından bu kırılan yumurtaların yeniden tavaya dökülmesi oldukça zahmetli görülmüştür.

Fakat tüm bunlar yerine oldukça pratik bir yöntem ile yumurtanın bozuk olup olmadığını anlamak elbette mümkündür. İşte detaylar..

BAYAT YUMURTA NASIL ANLAŞILIR?

Bir yumurtanın bayat olup olmadığını kırmadan da anlamak elbette mümkündür. Bunun için gerekli olan sadece iki malzeme bulunmaktadır. Su ve yumurta. İşte adım adım bozuk yumurta testi;

  • Mümkünse yumurtanın sığacağı genişlikte fakat uzun bir kaba ağzına kadar su doldurun.
  • Ardından o gün kullanacağınız yumurtaları bir kenara ayırın
  • Kırmak istediğiniz yumurtaları birer birer suyun içine bırakın
  • Eğer yumurta dibe çöküyorsa yumurta taze,
  • Fakat yüzeye çıkıyorsa bayattır.

Yaz aylarında sıcaktan bayatlayan yumurtalar nasıl anlaşılır? Bayatlamış yumurta nasıl belli olur? - Resim : 2