Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı..

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz yatırımcıları da etkilemeye devam ediyor. Yılın ilk 6 ayı içerisinde yatırımcıların en çok nerede para kazandığı ve kaybettiği ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre ilk 6 ay içerisinde ne dolar, euro, sterlin, borsa ne de altın kazandırdı! Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı..

Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı..

Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı.. Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz yatırımcıları da etkilemeye devam ediyor. Yılın ilk 6 ayı içerisinde yatırımcıların en çok nerede para kazandığı ve kaybettiği ortaya çıkıyor. Yatırımcıların akıllarına ilk gelen araçlar arasında yer alan altın ve dolar Türkiye'de ilk 6 ay içerisinde pek ilgi görmedi. Özellikle kur korumalı mevduatın çıkışı ile birlikte vatandaşlar bu süreçte paralarını KKM'de değerlendirdi.

Enflasyon oranlarının üzerinde reel getirisi olan o yatırım aracı çok konuşulurken ortaya çıktı. Gayrimenkul, otomobil piyasasının yanı sıra döviz yatırımları da bu sene çok kazandırmazken Türkiye'de açıklanan enflasyon oranının üzerinde o araçlar ciddi gelir getirdi.

Tüm varlık sınıflarında hareketlilik arttı!

Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı..

Türkiye'de küresel bazda tüm varlık sınıflarında hareketlilik yaşanıyor. Altının onsu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,36 oranında geriledi. Amerikan borsalarında yüzde 30 oranına yaklaşan gerilemeler yaşanırken Avrupa'da isde borsada ki düşüşler yüzde yirmilere ulaştı.

Türkiye'de ilk 5 aylık enflasyon oranı açıklanırken bu rakam ise yüzde 35,64 oldu. Gram altın yüzde 25,13 ve dolar/TL değeri ise 28,45 değer kazandı. BİST 1000 Endeksi'nde ki yükseliş oranı ise yüzde 29,48 olurken Milliyet'in yaptığı haber sonrasında ise gayrimenkul değer artışının yüzde 54,85 oranında olduğu söylendi.

Türkiye'de yatırımcılar yaşanılan ekonomik kriz doğrultusunda paralarının değerlerini korumaya çalışıyor. Mevcut TL birikimi enflasyona karşı korunması gerekirken yatırımcıların ise bu süreçte merkezli hareketleri izleniyor. Türkiye'de yatırım araçları arasında ilk 6 ay içerisinde gayrimenkullar ön plana çıkarken hisse senetleri ve eurobondlarda önümüzde ki yıllar içerisinde ön planda takip edilen enstrümanlar arasında yer alacak.

Borsa'da ileriye dönük yükselişler tahmin ediliyor..

Yatırımcıların gözü yaşlı! Ne dolar, ne euro, ne altın ne de borsa! En çok o kazandırdı..

Açıklanan veriler doğrultusunda ise borsa cephesine bakıldığında büyüme eğilimde olan hisse senetlerinde şu an gerilemeler yaşanmaya devam ederken alıcılarına ise yatırım fırsatı olarak çıkıyor. Yatırımcılar ise uzun vadede güçlü temettü verimi olan hisse senetlerini şimdiden takip etmeye başladı.

Uzun vadede hisse yatırımları Türkiye'de ilk 6 ay içerisinde gayrimenkulden sonra en fazla tercih edilen yatırım araçları arasında yer aldı. Hisse seneti yatırımları son yıllarda kullanıcı sayısını arttırırken uzun soluklu bir yatıırm olduğunu söylemek gerekiyor.

Borsa'da yaşanan olumsuz gelişmeler ve günlük kaygılar hisse fiyatlarını şimdilik olumsuz etkilerken geri çekilmeler de yaşanıyor. İlk 6 aylık süreç içerisinde ise yatırımcıların tercih ettiği bazı hisse senetleri yatırımcılara yine uzun vadede para kazandıran en güçlü enstrümanlar arasında yer alıyor.

SONRAKİ HABER