Yatırım yapmak amacıyla ev almak isteyenlerin o ülke gözlerini kamaştırıyor!

Karadağ, yatırım yapacaklar için büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor. Karadağ’da ev almak istiyorsanız yazımızda tüm detayları anlattık.

Yatırım yapmak amacıyla ev almak isteyenlerin o ülke gözlerini kamaştırıyor!

Karadağ’da yatırım için ev satın alarak hem yerleşik düzene geçmek hem de yatırımı değerlendirmek mümkündür. Karadağ’da yatırım karşılığında vatandaşlık alınması mümkündür. Belirtilen yatırımın ise farklı türleri ve türlere göre ayrılan tutarları bulunur. Örneğin Karadağ’da yatırım yapmak için en az 250 bin avronun gözden çıkarılması gerekir. Karadağ içerisinde yatırım için ev alırken kuzey ve güney bölgelerine göre fiyatlandırma yapılmıştır.

Bu fiyatlar hükümet tarafından belirlenir ve vatandaşlık almak isteyen kişilere konsoloslukları aracılığı ile duyurulur. Montenegro ev yatırımı yapmak isteyenler için bazı koşullar belirlemiştir. Prosedür doğrultusunda yasal olarak bu adımların ve koşulların izlenmesi gerekir. Ardından ise hem ev hem de vatandaşlık sahibi olunabilir.

Karadağ’da Yatırım için Ev Almanın Faydaları

Karadağ’da gayrimenkul almanın yararları oldukça kapsamlıdır ve en büyük yararı ise vatandaşlığa geçiş hakkı elde edilmesidir. Evi satın aldıktan sonra 5 yıl boyunca Karadağ’da yaşayan kişiler bu ülkeden vatandaşlık alabilir. Vatandaşlıktan önce oturma izni verilir ve 5 yılın ardından rahatlıkla vatandaşlık için başvuru yapılabilir. Karadağ’dan ev almanın birçok yararı bulunur. Bu yararlar sadece ev ile ilgili değil yaşam şartları ile de yakından ilgilidir. Karadağ’da ev alındığı ve yerleşik düzene geçiş yapıldığı zaman kişiler Türkiye’den daha iyi yaşam şartlarına sahip olabilir.

Karadağ’da Yatırım için Kimler Ev Alabilir?

Yatırım yapmak amacıyla ev almak isteyenlerin o ülke gözlerini kamaştırıyor!

Montenegro’da yatırım için ev alabilenler hem belirli bir birikim sahibi olanlar hem de Karadağ’da yaşamak isteyen kişilerdir. Karadağ’da yaşamak için ev alan birçok insan bulunur. Yatırım ile vatandaşlık ve oturum izni alınması birçok ülkenin izin verdiği bir unsur haline gelmiştir. Bu duruma ekonomi vatandaşlığı denir. Karadağ’da yatırım için ev alabilen kişiler şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olanlar
 • Herhangi bir suça bulaşmamış ve adli sicil kaydı temiz olanlar
 • Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar

Karadağ’ın kuzey ve güneyinde yer alan evlerden satın alarak yatırım yapabilirler. Bu yatırım ile ülkeden vatandaşlık da alınabilir. Hükümet tarafından belirlenen şartları ve yatırım miktarını karşılayan herkes hem vatandaş olabilir hem de Karadağ’da iş kurarak gelir elde etmeye başlayabilirler. Bu noktada Karadağ’ın vergileri de son derece düşüktür.

Kuzey Karadağ’da Ev Fiyatları

Kuzey Karadağ gayrimenkul fiyatları ülke içerisindeki farklı unsurlara göre belirlenir. Popüler bölgelerin yanı sıra yerel halkın daha yoğun yaşadığı bölgelerden de ev satın alınabilir. Kuzey Karadağ’da vatandaşlık için ev almak isteyenlerin ödemesi gereken net bir fiyat bulunur. Bu fiyatı Karadağ hükümeti belirlemiştir. Yatırım için Kuzey Karadağ’da ev alındığında ödenmesi gereken alt limit 250 bin Euro’dur.
Kuzey Karadağ ile Güney Karadağ arasında fiyat farklılığı bulunur. Bunun sebepleri arasında turizm, popülerlik, ev fiyatları ve evlerin yapısı gibi farklı unsurlar yer alır. Kuzey Karadağ’da 250 bin Euro karşılığında ev alındığı zaman oturma izni için de başvuru yapılabilir.

Güney Karadağ’da Ev Fiyatları

Güney Karadağ’ın gayrimenkul fiyatları her bölgeye göre farklılık gösterir. Ancak Güney Karadağ’da yatırım ve vatandaşlık amaçlı ev alınacak ise ödenmesi gereken minimum tutar hükümet tarafından belirlenmiştir. Karadağ’ın güney bölümünden ev alarak yatırım yapmayı ve oturma izni almayı isteyen kişilerin ödemesi gereken en düşük miktar 450 bin Euro’dur. 450 bin Euro minimum tutardır ve ev fiyatları Türkiye’de olduğu gibi birçok unsura göre farklılık gösterir. 450 bin Euro karşılığında ev aldıktan sonra Karadağ’da yerleşik düzene geçilmesi gerekir. Yerleşik düzen şartı vatandaşlık isteyen kişiler için geçerlidir.

Karadağ’da Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Karadağ vatandaşlık alma şartlarından önce oturma izni şartlarının tamamlanması istenir. Oturma izni sürecinde ilgili kurallara ve şartlara uyan ve özellikle sabıka kaydında herhangi bir suç unsuru bulunmayan kişiler vatandaşlığa geçebilir. Karadağ’da oturma izni alabilmek için gayrimenkul yatırımı yapan kişilerin uyması gereken diğer şartlar ise şu şekildedir:

 • 5 yıl boyunca Karadağ’da yaşamak
 • İkametgahın 5 yıl boyunca Karadağ’da olması
 • 5 yıllık süreç içerisinde Karadağ’ı başka bir ülkede yaşamak için terk etmemek
 • 5 yıl içerisinde bir kerede 6 ay ya da parça parça 10 aydan daha fazla süre ile Karadağ’dan ayrılmamak
 • Seyahat belgesine sahip olmak
 • Pasaport sahibi olmak
 • Sağlık sigortası yaptırmak
 • Temiz bir sabıka kaydı
 • Açık dava olmaması
 • Hapis cezası alınmamış olması

Karadağ’da oturma izni ve ardından vatandaşlık alabilmek için istenen şartlardır. Montenegro ev yatırımı ve vatandaşlık için belirtilen bu şartların yerine getirilmesi gerekir.

Karadağ’da Ev Alındığı Zaman Vatandaşlık Sahibi Olunur Mu?

Karadağ’da ev ile oturum izni almak mümkündür. Ev ya da taşınmaz mal satın alındığı zaman Karadağ tarafından önce oturma izni ve ardından vatandaşlık verilir. Belirli bir süre ülkede kalan ve aktif olarak yaşama düzenine geçen herkes Karadağ vatandaşlığı alabilir. Ev alan kişiler 5 senenin ardından Karadağ vatandaşlık statüsüne geçiş yapabilir.

Karadağ’da ev aldıktan sonra vatandaşlık ve oturma izni gibi unsurlar için başvuruların Karadağ İçişleri Bakanlığına yapılması gerekir. Bakanlık tarafından tüm belgeler ve başvuru incelenecek ve ardından kişiye sırası ile geçici oturma izni, oturma izni ve ardından ise vatandaşlık verilecektir. Karadağ’a yatırım yaparak taşınmak ve göç etmek arasında bazı farklılıklar bulunur. Göç eden kişilerin, göç sebebini kanıtlayabilmesi gerekir ve bu sebep geçerli bir dayanağa sahip olmalıdır. Ev yatırımı ile yapılan başvurular ise daha kolay bir süreçtir ve ekonomik denge burada daha önemli bir rol oynar.

Karadağ’da Ev Yerine Arsa Alarak Yatırım Yapılır Mı?

Karadağ’da arsa almak ve ev almak arasında bir fark bulunmaz. Taşınmaz bir gayrimenkule yatırım yapıldığı takdirde Karadağ hükümeti tarafından bazı ayrıcalıklar verilir. Arsa alan kişiler bu durumda ev yatırımı yapmış sayılmazlar. Arsa alımı özellikle vatandaşlık için yatırım yapılıyor ise tek başına yeterli değildir. Hedef arsanın bir şirkete bağlanması ve şirketin ise başvuru sahibine ait olması durumunda gayrimenkul üzerinden değil şirket üzerinden yatırım yaparak vatandaşlık alınabilir.

Karadağ’da arsa alan kişilerin bu arsa üzerine bir ev inşa etmeleri gerekir. Ev inşası tamamlandıktan sonra tapu sürecine geçilmesi ve tapu işlemlerinden sonra ise vatandaşlık için başvurulması gerekir. Bu noktada ise birçok kişi arsa yerine doğrudan hazır bir evi satın almayı daha uygun görür.

Karadağ’da Gayrimenkul Alanların Oturma İzni Süresi

Karadağ’ın oturma izni süresi gayrimenkul yatırımı yapanlar için 1 senedir. Bir senenin ardından oturma izni dolacaktır ve tekrar başvuru yapılması gerekir. Gayrimenkul sahibinin her sene oturum iznini yenilemesi gerekir. Yenilenmemesi halinde kişi kaçak durumuna gelecektir ve kaçak göçmenlere uygulanan yasal prosedüre tabi tutulacaktır.

Yasal problemler yaşamamak için Montenegro ev yatırımı yapan kişilerin oturma izni yenileme tarihlerine dikkat etmeleri gerekir. Beş sene boyunca yılda bir kere oturma izinlerini yenilemeleri istenir. Bu sürecin ardından ise vatandaşlık için başvuru yapma hakkı elde ederler. Vatandaşlık başvuruları onaylanır ise hayatlarına Karadağ vatandaşı olarak devam edeceklerdir ve her sene oturma izni için tekrar yenileme yapılmasına da gerek kalmayacaktır.