Yatırım danışmanı Mert Başaran neden Netflix'in değer ve abone kaybettiğini açıkladı! Yüzde 80'e yakın düşüş oldu

Tasarruf ve Yatırım Danışmanı olarak bilinen Mert Başaran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile birlikte en merak edilen konulardan birisini yanıtladı. Yatırım danışmanı Mert Başaran neden Netflix'in değer ve abone kaybettiğini açıkladı! Yüzde 80'e yakın düşüş oldu

Yatırım danışmanı Mert Başaran neden Netflix'in değer ve abone kaybettiğini açıkladı! Yüzde 80'e yakın düşüş oldu

Yatırım danışmanı Mert Başaran neden Netflix'in değer ve abone kaybettiğini açıkladı! Yüzde 80'e yakın düşüş oldu - Tasarruf ve Yatırım Danışmanı olarak bilinen Mert Başaran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile birlikte en merak edilen konulardan birisini yanıtladı. Zaman zaman gerek televizyonda gerek sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ile herkesin dikkatlerini çeken Mert Başaran son günlerde sürekli değer ve abone kaybı yaşadığını açıklayan Netflix'in asıl sorununu açıkladı. Yapılan bu paylaşım sonrasında ise Netflix'in aşağı yönlü grafiğinin neden oluştuğu belli oldu. İşte detaylar!

"Yüzde seksene yakın düşüş oldu"

Mert Başaran yaptığı açıklamada Netflix'in yarattığı içerik politikasının olumsuz sonuçları doğurduğunu paylaştı. Buna göre ise Netflix'in değer ve abone kaybına değinen Mert Başaran kısa süre içerisinde normale dönmesini dilediğini de ekledi. İşte o açıklama ve paylaşım..

Yatırım danışmanı Mert Başaran neden Netflix'in değer ve abone kaybettiğini açıkladı! Yüzde 80'e yakın düşüş oldu

"Neflix tüm dünyada abone kaybetti bunun nedeni belirli bir temayı(cinsiyetsizlestirme ve hedonizm) surekli insanların gözüne sokmayı abartmasindan dolayı! Bu da hisse fiyatlarında %80 e yakin düşüşe neden oldu! Bu şikayetleri ciddiye alıp normale dönmesi dileği ile"

Netflix tarafından gelen bilgilere göre 2022'nin ilk yarısında piyasa değeri hızla erimeye devam ediyor. Buna göre ise şirketin hisse fiyatları 602 dolardan 174 dolara kadar gerilerken, piyasa değeri de 267 milyar dolardan 77 milyar dolara kadar düştü. Netflix yeni yıl itibari ile abonelini platformda tutmak epey bir zorlanıyor. Dijital yayın platformu 2022'nin ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybettiğini açıklarken ikinci çeyrekte ise bu rakamın 2 milyona kadar artması bekleniyordu.

Netflix'in düşüşlerinin temel sebepleri arasında Amazon Prime Video, Disney Plus, Apple Tv, BO Max, Paramount ve Hulu gibi birçok şirketin dijital yayıncılık sektöründe yer alması platformun içeriklerinin eskisi kadar etki uyandıramadığını ortaya çıkardı. Şirket pandemi döneminde yakaladığı yukarı yönlü ivmeyi pandemi bitişi ile birlikte tam tersine çevirmiş oldu.