Yaş şartsız 2023 emeklilik yasası! Bu EYT dosyası ilk defa gün yüzüne çıktı

Yaş şartı olmadan EYT emeklilik yasası için bu formül ilk defa basında yer aldı. Bakanlığın düzenleme çalışmasına göre EYT kapsamında yer alacak olan yüz binlerce kişi SGK prim günü tamamlamış olması ve sigortalılık gün sürecinin dolmasıyla vatandaşlar emekli edilecek. EYT 2023 dosyasında yer alan emeklilik formülü ve basına sızan şartlar...

Yaş şartsız 2023 emeklilik yasası! Bu EYT dosyası ilk defa gün yüzüne çıktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2023 EYT dosyasında yer alan emeklilik formülleri ile ilgili çok sayıda iddia hem yazılı hemde görsel basında yer aldı. Uzmanların konuya dair ortaya attıkları iddiaların tamamı ise yaş şartı üzerinden konuşuldu. Son iddia ise bakanlığın yaş şartı olmadan belirlenen sigorta prim gün üzerinden ve sigortalılık gün sürecine göre emekli olunmasını sağlıyor. İşte Çalışma Bakanlığı'nın EYT Yasasına ilişkin üzerinde çalıştığı iddia edilen o formülün detayları.

YAŞ ŞARTI OLMADAN SGK'DAN EMEKLİLİK FORMÜLÜ BASINA SIZDI

EYT Yasasının kapsam alanı belirlenirken ele alınacak tarih 8 Eylül 1999 olacak. Bu tarihten önce işe girenler için EYT Yasası, Çalışma Bakanlığı'nın belirleyeceği formül esasına göre işleyecek. Gündeme gelen son iddiada, daha önce konuşulan 53 yaş, 55 yaş şartları son formülde olmayacak.

Bakanlık belli bir prim günü ilan edecek ve o prim gün üzerinden emeklilik hakkı sağlanacak. Primi tamamlayan, sigortalılık gün sürecini dolduran EYT'liler emekli olacaklar.

Yaş şartsız 2023 emeklilik yasası! Bu EYT dosyası ilk defa gün yüzüne çıktı

Kadınlar ve Erkeklerde

Kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar yada primi yüksek yaştan emeklilik bekleyenler için Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde durduğu iddia edilen ilk prim şartının 7000 gün olduğu konuşuluyor. İster kadın ister erkek olsun 7000 gün primi dolduran, 8 Eylül 1999'dan önce SGK primi ödemesi başlamış olan ve 20 yada 25 yıl süresini tamamlayanlar 2023'te EYT ile emekli edilecekler.

İlk formül 7000 gün üzerinden ilan edilmişti. Aynı şartlarla ikinci bir formül daha gündemde. EYT Yasasında emeklilik şartlarının daha da ağır olabileceği öne sürülen bu formülde ise Bakanlığın 7000 gün yerine 9000 gün prim ile yaş şartsız emeklilik hakkı verebileceği konuşuluyor. 9000 gün primi olan tüm EYT'lilerin şartsız emekliliği mümkün olabilir.

EMEKLİLİKTE 50 YAŞ SINIRI OLACAK MI?

EYT kapsamında olanların merak içerisinde olduğu bir diğer konu ise EYT'de 50 Yaş Sınırı. AK Parti hükümeti ve Sosyal Güvenlik Kurumu 50 yaşından önce emeklilik için adım atmayacak gibi duruyor. Hükümetin kırmızı çizgilerinden biri olduğu düşünülen 50 yaş şartı sınır kabul edilecek. Yani 50 yaşın üzerinde olan herkes emekli olabilir ancak çalışanlar 47 48 49 yaşında emeklilik hakkı elde edemeyecekler.

Yaş şartsız 2023 emeklilik yasası! Bu EYT dosyası ilk defa gün yüzüne çıktı

AK PARTİ'NİN EYT YASASI İÇİN TARİH AZ ÇOK BELLİ

EYT yasası için tarihte az çok belli. Son EYT açıklamasında AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dosya için detayları verip beklentileri artırmak istemediğini ancak dosyanın masada olduğunu vurguladı. EYT yasası için genel kanı 2022 sonunda TBMM onayı, 2023 başında da Resmi Gazete kararı şeklinde.