Vakıflar Genel Müdürlüğü açıkladı: Başvuranlara bin 439 TL yatırılacak!

Devlet yardımlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasında araç olan kurumlardan biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, yeni dönem itibari ile yetkili kurumlar tarafından belirlenmiş olan şartları sağlayan kişiler bin 439 TL’lik ödemenin nakit olarak yapılacağını duyurdu. İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü haberinin ayrıntıları…

Vakıflar Genel Müdürlüğü açıkladı: Başvuranlara bin 439 TL yatırılacak!

Devlet, vatandaşlarına tüm yıl boyunca pek çok farklı kategoride sosyal yardım ödemeleri yapmaktadır. Her yardım kategorisi için farklı şartlar belirlenmektedir. Konu ile ilgili yetkili kişilerin ya da yetkili kurumların belirlemiş olduğu başvuru şartlarını taşıyan kişilerin hesaplarına, her ay devletin belirlediği miktarda ödemeler yatırılır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü de dağıtılmasına aracı olduğu sosyal yardımlardan birinin, bu yıl itibari ile bin 439 TL olarak yatırılmaya başlayacağını ve konu ile ilgili olarak başvuruların kabul edilmeye başlandığını duyurdu. Milyonlarca vatandaş, Vakıflar Genel Müdürlüğünün dağıttığı sosyal yardımdan hangi şartlar altında faydalanılabileceğini araştırmaya başladı.

Muhtaç Aylığı Zamlandı!

Devletin her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ödediği sosyal yardımlardan biri olan muhtaç aylığı, babası ya da annesi olmayan veya yüzde 50 engeli bulunan vatandaşlara ödenir.
2022 yılının gelmesi ile birlikte, devletin vatandaşı için sunmuş olduğu nakdi hizmetlerin her birine son yılların en büyük zamlı fiyatı yansıtıldı. Muhtaç aylığı da yeni dönem itibari ile zamlanan hizmetlerden biri oldu. Yeni düzenlemeye göre nerede ise yüzde 30’a yaklaşan zam oranının uygulandığı muhtaç aylığı bin 439 TL’ye yükseldi. Muhtaç aylığının 2021 yılında ki tutarı bin 125 TL idi.

2022 Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletin muhtaç aylığı hizmetinden yararlanmak isteyen milyonlarca vatanda, bu hizmetin kendi hesaplarına aktarılabilmesi için hangi şartları sağlamaları gerektiğini araştırmaya başladı. Konu ile ilgili olarak yetkili olan kurum, muhtaç aylığına başvuru şartlarını şu şekilde belirledi:
• Sosyal güvenceye sahip olmamak
• Herhangi bir aylık gelire sahip olmamak
• Üzerine herhangi bir malın ya da mülkün olmaması

2022 Muhtaç Aylığına Nasıl Başvurulur?

2022 yılında muhtaç aylığı için belirlenmiş olan şartları sağlayan vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden muhtaç aylığı başvuru formunun çıktısını alıp, doldurarak illerinde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne elden teslim etmelidir.