Vaka sayıları katlanmıştı! Bakan Koca'dan Yeniden Kapanma Olacak Mı? sorusuna yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının artmasının ardından "Yeniden Kapanma Olacak Mı?" sorusuna yanıt verdi.

Vaka sayıları katlanmıştı! Bakan Koca'dan Yeniden Kapanma Olacak Mı? sorusuna yanıt

Koronavirüs salgını uzun süredir hayatımıza en düşük düzeyde etki ediyor. Aylarca vatandaşların evde kapanmasına neden olan salgın geçtiğimiz aylarda etkisini kaybetmişti.

Önce kısıtlamalar kaldırılmış ardından maske zorunluluğu uygulamadan çıkmıştı.

Ancak yaz ayları olmasına rağmen son günlerde yeniden çok artan vaka sayıları tedbirlerin yeniden gelir gelmeyeceğine ilişkin soruların artmasına neden oldu.

VAKA SAYILARI ARTTI YENİDEN KAPANMA OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardındından açıklamalarda bulundu. Salgına dair son durumu aktaran Bakan Bilgin, özellikle Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayılarının 100 bin seviyesinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de ise vaka sayılarının arttığını ifade eden Bakan Koca hastanelerin yükünün de arttığını ifade etti. Hastane yükünün 3 kat arttığını vurgulayan Bakan Koca, ciddi bir hastane yükü olmadığını da söyledi.

Aşı Açıklaması

Bakan Koca aşı konusunda da açıklamalarda bulunarak "Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz." dedi.

Yeniden Kapanma

Fahrettin Koca yeniden kapanma olup olmayacağı yönündeki soruya da yanıt vererek "Yeniden kapanma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" açıklamasında bulundu.

Maske Uyarısı

Vatandaşların kalabalık ortamlarda riskli durumda olunması durumunda maske kullanmalarını öneren Bakan Koca "Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, eğer kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise başkasına bulaştırmamak için maskeyi zaten takmak gerektiğini biliyoruz." dedi.