Uzmanlardan 2022 Ocak faiz tahminleri: FED ve TCMB faiz kararları...

Uzun bir süredir beklenen 2022 Ocak ayı faiz oranlarının açıklanmasına günler kala, piyasa uzmanları ekonomi faiz beklentilerini açıklamaya devam ediyor. Dünya genelinde yer alan bütün ekonomi piyasalarına yön verecek olan FED faiz kararları merak ile beklenmeye başladı. İşte uzmanların faiz tahminlerine ilişkin haberin ayrıntıları…

Uzmanlardan 2022 Ocak faiz tahminleri: FED ve TCMB faiz kararları...

2022 Ocak ayı içerisinde hem ülkemizi hem de dünya ülkelerini ilgilendiren iki önemli karar açıklanacak. Tüm ekonomik piyasaları şekillendiren FED faiz kararının ve döviz kurları, TL ve altın piyasalarını belirleyecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararının açıklanmasına günler kaldı. Hem ülkemizde yaşayan vatandaşlar hem de dünya geneline dağılmış olan milyonlarca vatandaş yapılacak olan açıklamaları merak ile bekliyor.

FED Başkanı Faizin Yükseleceğine İşaret Etmişti!

Geçtiğimiz günlerde ABD’de gerçekleştirilen bir senatoya katılan FED Başkanı, milyonlarca vatandaşın heyecan ile dinlediği bir konuşmaya imza atmış.
FED Başkanı konuşması esnasında yüksek enflasyon oranlarından çekindiklerini bu neden ile bankanın yatırım araçlarını enflasyona karşı kullanabileceklerini, bunun da faiz oranlarının yükselmesine sebep olabileceğini söyleyerek faizlerin arttırılacağının sinyalini verdi.

2022 Ocak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı Tahmini

Ülkemiz ekonomisini doğrudan ilgilendiren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz oranı için uzmanlara bir anket sunuldu. Piyasa uzmanları bu anket aracılığı ile önümüzdeki günlerde açıklanacak olan faiz oranı ile ilgili beklentilerini belirtti.

Faiz oranı beklentisi anketine katılan uzmanların büyük bir çoğunluğu, faiz oranının %14 seviyesinde sabit kalacağını belirtti. Ankette belirtilen en düşük faiz oranı yüzde 7, en yüksek faiz oranı ise yüzde 22 olarak kaydedildi.

Faiz Açıklamaları Ne Zaman Yapılacak?

Birbirinden farklı dinamiklere sahip olan pek çok piyasayı etkileyecek olan faiz kararlarının en zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Yapılan açıklamalara göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 2022 Ocak ayı faiz kararını 20 Ocak 2022 tarihinde saat 14:00’te açıklayacak.

Küresel piyasaları doğrudan etkileyecek olan FED faiz kararından önce 25 Ocak-26 Ocak 2022 tarihleri arasında toplantılar düzenlenecek. Faiz kararı ise 26 Ocak saat 21:00 itibari ile yetkili kişiler tarafından açıklanacak.