Uzmanlara sordular: 2002 sonrası belirli süreleri borçlanmak emeklilik yaşını erkene çeker mi?

Bugün Türkiye gündemine düşen o soru bir anda herkes tarafından merak edildi. Buna göre ise 2002 yılı sonrasında geçen süreleri borçlanmak isteyen vatandaşlar erken emeklilik fırsatının yakalanıp yakalanmayacağını araştırmaya başladı. Uzmanlara sordular: 2002 sonrası belirli süreleri borçlanmak emeklilik yaşını erkene çeker mi?

Uzmanlara sordular: 2002 sonrası belirli süreleri borçlanmak emeklilik yaşını erkene çeker mi?

Uzmanlara sordular: 2002 sonrası belirli süreleri borçlanmak emeklilik yaşını erkene çeker mi? Bugün Türkiye gündemine düşen o soru bir anda herkes tarafından merak edildi. Buna göre ise 2002 yılı sonrasında geçen süreleri borçlanmak isteyen vatandaşlar erken emeklilik fırsatının yakalanıp yakalanmayacağını araştırmaya başladı. Türkiye gündemine bir anda düşen o soru sabahın erken saatlerinde herkes tarafından merak edildi. Buna göre ise 2002 yılı sonrasında belirli süreleri borçlanmak isteyen vatandaşlar emeklilik tarihlerini erkene çekip çekmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar..

Vatandaşların internette sordukları sorular yanıtlanmaya devam ediyor. Buna göre ise sorulan sorular herkes tarafından görülebilirken farklı kişilerin de bu durumları yaşaması büyük soru işaretleri doğuruyor. İşte gündeme düşen o soru..

15 ay askerlik borçlanması emekliliğe nasıl etki eder?

"İyi günler, 20.04.1981 doğumluyum işçi olarak ilk defa 01.12.1999 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım. Toplamda 2567 prim günüm var. 21.05.2004 tarihi ile 21.08.2005 tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım. 11.08.2011 tarihinde GİH V.H.K.İ. olarak memurluğa başladım. Askerlik süremi borçlandırırsam emeklilik tarihim erkene çekilir mi? Teşekkür ederim."

Vatandaşın bu sorusu internette herkes tarafından merak edildi. Buna göre ise gelen detaylar şu şekilde.. 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti emekli Sandığı Kanunu hükümlerine; 2008 yılı Ekim ayı öncesinde memur hizmetine başlayan kişiler tabi tutuluyor. Burada önemli bir ince detay bulunuyor. 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde daha önce memurluk hizmeti olmamış ve sadece işçi olarak gözüken kişiler, bu tarih sonrasında ilk defa memurluğa başlayan kişiler ile ilgili ise emeklilik yaşının tespitinde 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaktadır. Burada aylık bağlanması için ise 5510 sayılı Kanun hükümleri işleme alınır.

5434 sayılı Kanun hükümlerinde ise 8 Eylül 1999 sonrası çalışmaya başlayan kişilerden olan erkek memurların emeklilik yaşlarını 60 yaşına kadar doldurmaları gerekiyor. Emeklilik için istenen hizmet yılı ise 25 olarak ortaya çıkıyor.

Emeklilik yaşı olan 60'ın beklenmesi gerekiyor

Genel olarak ise 2002 sonrasında geçen süreleri borçlanmak isteyen vatandaşların bilmesi gereken önemli detaylar yer alıyor. Emekli Sandığı Kanun hükümlerine göre 2008 yılı Ekim ayı öncesi memur hizmetine başlayan kişiler tabi tutulmaktadır.

Emeklilik şartlarında olan 8 Eylül 1999 tarihi sonrası göreve başlanması kişinin bu süre zarfı içerisinde borçlansa dahi emeklilik yaşı için 60'ı doldurması gerekiyor. Askerlik süreleri bu noktada borçlanma yapılsa da herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Vatandaşlar borçlanmaya girmeleri durumunda ise hizmet (prim) süreleri artmış olacaktır fakat bunun dışında emeklilik yaşında herhangi bir değişiklik olmaz.