Üniversiteyi kazanmak zor, okumak daha zor oldu! Üniversiteye gitmenin maliyeti dudakları uçuklattı!

Açıklanan üniversite sınav sonuçları ile birlikte pek çok öğrenci gitmek istediği üniversiteleri araştırmaya başladı. Bir yandan da fiyat hesaplaması yapan öğrenciler ve aileler "tadımız kaçtı" dedi. İşte detaylar...

Üniversiteyi kazanmak zor, okumak daha zor oldu! Üniversiteye gitmenin maliyeti dudakları uçuklattı!

Aile evinden çıkarak özellikle başka şehirde üniversite okumayı düşünen pek çok öğrencinin en çok merak ettiği konulardan biri "Beni neler bekliyor?" oldu. Psikolojik olarak nasıl etkileneceğini ve tek başına hayatta kalma mücadelesi vereceğini düşünen öğrenciler birey olmanın verdiği heyecan ve mutluluğun yanı sıra son dönemde maliyetleri de düşünmeye başladı.

Artan fiyatlar ve pahalılaşan yaşam ile birlikte pek çok öğrenci başka şahirde üniversite okumanın ne kadar zor olduğundan bahsetmeye başladı. Konaklama yerleri dahil olmak üzere temel ihtiyaçları karşılamakta da zorlandıklarını ifade eden öğrenciler, kendilerine üniversite yurdu çıkma olasılığını da hesaplamaya başladı.

ÜNİVERSİTEDE KONAKLAMAK

Ev fiyatlarının son dönemde büyük artışa geçmesi ile birlikte öğrencilerin en çok düşündüğü konu, devlet yurdu çıkmaması durumunda kalmaları gereken ev fiyatları oldu. Hem özel yurtlar hem de evlerin fiyatlarını gören pek çok öğrenci, konaklamanın en çok sorun olduğu konulardan biri olduğuna değindi.

Eskiden birlikte yaşayan öğrencilerin kendilerine düşen pay belli iken şu an o paylar 3 ya da 4 katına çıktı. Geçtiğimiz yıllardaki evlerin fiyatı kadar şu an kişi başı fiyat oldu. Özellikle büyükşehirde yaşayan öğrenciler için 1+1 evlerin fiyatları 5 bin TL'den başladığı görüldü.

ÜNİVERSİTEDE YAŞAM

Üniversite okumak için şehir değiştiren öğrencilerin en çok sorun yaşadığı bir diğer konu da elbette yeme ve içme olmuştur. Güğnlük olarak ihtiyacı kadar yemek yemek isteyen bir öğrencinin cebinden en az 50 TL çıktığı belirtildi. Bu rakam şehirden şehire değiştiği gibi, tutar hesabının ise en minimum yiyeceklerden hesplandığı öğrenildi. En önemli konulardan biri olan yeme içmenin, özellikle kişilerin sağlığı ve daha iyi bir öğrenim hayatı yaşaması için önemli olduğu görüldü.

Tüm bunların yanı sıra özellikle büyükşehirde yaşayan öğrenciler için ulaşım daha da büyük bir sorun oldu. Özellikle İstanbul'da yaşayan öğrencilerin bir bölgeden bir bölgeye gidebilmeleri için aktarma yaparak gitmeleri gerekiyor. Bu da bir kişi için gidiş ve dönüş hesaba katıldığı zaman neredeyse 50 - 100 arasında bir rakam tutmaktadır.

Şu an bir öğrencinin aldığı burs ya da kredinin miktarına bakıldığı zaman pek çok öğrenci bu ihtiyaçları karşılamadığını dile getirdi. Yeni üniversite tercihi yapacak olan öğrenciler ise bu durumları hesaba katarak, seçeceği üniversiteleri maddi durumuna göre de belirlediğini dile getirdi. Öğrencilerin yanı sıra nasıl bu durumu idare edeceğini düşünen pek çok aile de artan maliyetler nedeniyle şimdiden bir çözüm yolu aradıklarını dile getirdiler.

Açıklanan verilere göre ise; bir öğrencinin sosyalleşmeden, dışarıdaki mekanlarda yemek yemek ya da bir şeyler içmek hesaba katılmadığı zaman bir aylık minumum giderinin sadece temel ihtiyaçları için 5 bin TL olduğu görüldü. Bu fiyatları gören aileler ve öğrenciler ise son derece endişeli.