UEFA'dan Fenerbahçe'ye Putin tezahüratları sonrası soruşturma açıldı!

UEFA bugün yaptığı son dakika duyurusu ile birlikte temsilcimiz Fenerbahçe'ye soruşturma başlattı. UEFA'dan Fenerbahçe'ye Putin tezahüratları sonrası soruşturma açıldı!

UEFA'dan Fenerbahçe'ye Putin tezahüratları sonrası soruşturma açıldı!

UEFA'dan Fenerbahçe'ye Putin tezahüratları sonrası soruşturma açıldı! UEFA bugün yaptığı son dakika duyurusu ile birlikte temsilcimiz Fenerbahçe'ye soruşturma başlattı. Dinamo Kiev karşılaşmasında bir grup Fenerbahçe taraftarı tarafından yapılan Putin tezahüratları sonrasında dünya gündemi sabahtan beri bu konuları konuşuyor.

Dün Şampiyonlar Ligi ön eleme turu karşılaşmasında Ukrayna ekibi Dinamo Kiev ile evinde karşılaşan Fenerbahçe karşılaşmadan uzatma dakikalarında yediği gol ile 2-1 yenik ayrıldı. Maçı uzun süre geride götüren Fenerbahçe 89. dakika da bulduğu gol ile birlikte eşitliği getirmiş ve maç uzatmalara gitmişti. Uzatma dakikalarının 115. dakikasında yediği gol ile 2-1 yenik duruma düşen Fenerbahçe son dakikalarda gol bulamazken karşılaşma bu şekilde tamamlanmıştı. Karşılaşmada yenilen gol sonrasında ise Fenerbahçe tribünlerinden "Putin" tezahüratları yükseldi. Yaşanılan bu gelişme ise gerek Türkiye içerisinde ve dışarısında büyük tepkiler topladı. Soruşturma açılması beklenen Fenerbahçe için UEFA bugün açıklama yaptı.

FENERBAHÇE BİRKAÇ SAAT ÖNCE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

"Kulübümüz savaş sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dair tepki veren ilk kulüp olmuştur. Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir. Geldiğimiz noktada; bu konu üzerinden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz."

Sarı-lacivertlilerin, Ukrayna'da barışa dikkat etmek ve maddi-manevi katkı sağlamak amacıyla 'Barış İçin Futbol' diyerek bu ülke temsilcisi Shakhtar Donetsk ile hazırlık maçı yaptığı hatırlatılarak, "Fenerbahçe Kulübü olarak bu konudaki duruşumuz ve sürecin ilk gününden itibaren tavrımız tüm kamuoyunun malumudur." denildi.

"Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bir reaksiyona sebebiyet vermiştir. Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu gündem vesilesiyle Fenerbahçe Kulübü olarak spor ve siyasetin birbirinden her zaman ayrı tutulması gerektiği noktasındaki duruşumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz."

UEFA'DAN SORUŞTURMA!

UEFA, Fenerbahçe-Dinamo Kiev maçında sarı-lacivertli taraftarların sergilediği uygunsuz davranışlar nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığını açıkladı