TYT 200 Puan Uygulaması Devam Edecek mi? Hangi bölümlerde başarı sırasına bakılacak?

Üniversitede eğitim almak isteyen milyonlarca öğrencinin ya da mezunun girmek ile sorumlu olduğu üniversite sınavı ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Üniversite sınavlarında uygulanan baraj kuralı kalktı. Peki, YKS yerleştirmeleri nasıl yapılacak? İşte 2022 YKS haberinin ayrıntıları…

TYT 200 Puan Uygulaması Devam Edecek mi? Hangi bölümlerde başarı sırasına bakılacak?

Üniversitelerin önlisans ya da lisans programlarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin ya da mezunların girmek ile sorumlu oldukları üniversite sınavı için yeni dönem düzenlemeleri yapıldı. Dün akşam, son dakika açıklaması olarak ilan edilen yeni karar ile birlikte, 2022 YKS’de baraj puan uygulamasının kaldırıldığı bildirildi. Peki, yeni dönemde sınava girecek olan öğrenciler üniversitelere neye göre yerleştirilecek? Hangi bölümler başarı sıralamasına bakmaya devam edecek?

Baraj Puan Uygulaması Kaldırıldı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) dün akşam bir son dakika açıklaması yaparak, TYT ve AYT için uygulanan baraj puan uygulamasının, yeni dönemde geçerli olmayacağını bildirdiği açıklamasını yaptı. YÖK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2022 Yükseköğretim Kurulu Sınavından üniversitelerin önlisans ve lisans programları için uygulanan 150 ve 180 baraj puan uygulamaları kaldırılmıştır.”
YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre TYT için uygulanan 150 puan barajının, AYT (SÖZ, SAY, EA, DİL) için uygulanan 180 puan barajının kaldırıldığı bilgisi, resmen duyurulmuş oldu.

200 Puan Uygulaması Değiştirildi!

TYT 200 Puan Uygulaması Devam Edecek mi? Hangi bölümlerde başarı sırasına bakılacak? - Resim : 1

Daha önce YÖK tarafından alınmış olan kararlar kapsamında, TYT’den 200 ve üzeri alınmış puanlar, gelecek yıl için dönüştürülerek kullanılabiliyordu. Ancak dün akşam yapılmış olan açıklama ile birlikte 2021 TYT 200 puanının 2022 YKS için kullanılabileceği ancak bu yıl TYT’den alınacak olan 200 puanının bir sonra ki yıl için kullanılamayacağı bilgisi, kamuoyu ile paylaşıldı.

Sıralamaya Bakılmaya Devam Edilecek Olan Bölümler

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre birçok bölüm ile ilgili sıralama şartı kaldırıldı. Ancak sıralama şartının 2022 YKS’de de devam edeceği bölümler şu şekilde açılandı:

  • Tıp
  • Eczacılık
  • Diş Hekimliği
  • Öğretmenlik
  • Mühendislik
  • Avukatlık

Yukarıda belirtilmiş olan bölümler için 2022 YKS en düşük sıralama kriteri uygulanmaya devam edilecektir.