TYP işçi ilanları! Şehrinizi kontrol edin alımlar başladı İŞKUR TYP başvuruları

Türkiye İş Kurumu üzerinden TYP işçi alımları için süreç başladı. Bazı kurumlar personel alımları yapacaklarını duyurdular. TYP iş ilanı arayanlar için İŞKUR sorgulama işlemleri.

TYP işçi ilanları! Şehrinizi kontrol edin alımlar başladı İŞKUR TYP başvuruları

Toplum Yararına Program ile işçi alacak olan kurumların duyurularını bekleyen çok fazla vatandaş var. Kamuda çalışmak isteyen vatandaşlar için geçici süreliğine yayımlanan iş ilanlarıyla çeşitli uygulama alanlarında işçi alımları yapılır. Söz konusu ilanlar ile işe girmek isteyenler için hem şehir şehir sorgulama işlemlerini hemde başvuruların nasıl yapacağını anlatıyoruz.

İŞKUR TYP GEÇİCİ SÜRELİ İŞÇİ ALIMLARI

TYP kapsamında yayımlanan duyurular için vatandaşlar ilanları İŞKUR üzerinden takip edecekler. Vatandaşlar kurumun resmi sayfasından TYP iş ilanları arama sekmesine tıklayacaklar. Karşılarına aşağıda yer alan ekran çıkacak. Burada her alan doldurulmayacak. Vatandaşlar sadece il seçecekler. Kendi şehirleri için arama yapacak olan vatandaşlar tüm duyurulara ulaşacaklar.

TYP işçi ilanları! Şehrinizi kontrol edin alımlar başladı İŞKUR TYP başvuruları

Yukarıda yer alan ekranda tüm alanlar boş kalacak. Arama yapan vatandaşlar sadece başvuru yapılacak il yazan sekmeyi dolduracaklar. Bu sayede tüm ilanları görecekler. Diğer alanların doldurulması durumunda ise vatandaşlar ilanları görüntüleyemezler. İl seçimi yapılıp ara butonuna basılacak. Eğer ilan varsa karşınıza çıkacak. Ancak ilan yoksa vatandaşların karşısına aradığınız kriterde ilan bulunamıştır uyarısı gelecek.

İLANLARA BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR TYP ilanlarını görüntüleyen ve iş ilanı bulan vatandaşlar başvuru yapmak istediklerinde iki seçenekleri olacak.

Birinci seçenek İŞKUR'un resmi sitesine online giriş yapmak. T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılacak İŞKUR sisteminde online olarak başvurular tamamlanacak.

İkinci seçenek ise İŞKUR İl Müdürlüklerinden şahsen başvuru yapmak. Vatandaşlar kendi İŞKUR Müdürlüklerine giderek danışmanlar aracılığıyla başvurularını tamamlayacaklar.

TYP İLANLARINA BAŞVURULAR İÇİN

Kamu kurumlarında 6 veya 9 ay süreyle iş imkanı sunan TYP duyurularına başvuruda bulunmak isteyenler "Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç), Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması" şartlarını sağlayacaklar.

TYP UYGULAMA ALANLARI

TYP kapsamında yayımlanan iş ilanlarına başvurular en çok "Çevre Temizliği" uygulama alanında olacak. Bunun dışında kamusal altyapının yenilenmesi, ağaçlandırma, restorasyon, vadi dere ıslahı alanlarında da duyurular oluyor.