Türkiye'nin otomobili TOGG'dan yeni haber: ne zaman Avrupa'da satışa başlayacak?

Son yılların en gözde konuları arasında yer alan TOGG'a dair sıcak gelişmeler yaşanıyor. Artık lansmanın yapılmasına kısa bir süre kala TOGG ile ilgili yeni haberler gündeme bomba gibi düştü. Türkiye'nin otomobili TOGG'dan yeni haber: ne zaman Avrupa'da satışa başlayacak?

Türkiye'nin otomobili TOGG'dan yeni haber: ne zaman Avrupa'da satışa başlayacak?

Türkiye'nin otomobili TOGG'dan yeni haber: ne zaman Avrupa'da satışa başlayacak? Son yılların en gözde konuları arasında yer alan TOGG'a dair sıcak gelişmeler yaşanıyor. Artık lansmanın yapılmasına kısa bir süre kala TOGG ile ilgili yeni haberler gündeme bomba gibi düştü. Bugün gündeme düşen sıcak gelişmelere göre TOGG CEO'su Gürcan Karakaş otomobilin Türkiye'de yollara çıkacağı tarihin 2023'ün ilk 6 ayı olduğunu ifade etti. Bu tarihlerden sonra ki 18 aylık süreçte ise Avrupa'da satışa resmen başlayacağı söylenildi. Karakaş, TOGG'un 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacağını ifade etti.

TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş Samsun E-Dergi'nin Teknofest için özel sayısında konuk oldu. Röportaj veren TOGG CEO'su yeni güncel gelişmeleri kamuoyu ile duyurdu.

"Bir otomobilden daha fazlası"

Türkiye'nin otomobili TOGG'dan yeni haber: ne zaman Avrupa'da satışa başlayacak?

TOGG için söylenen bir otomobilden daha fazla sloganına değinen Gürcan Karakaş "Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor.

Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek. Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor"

"Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için 'case' kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına 'kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic' kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi 'USE-CASE Mobility' olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı TOGG adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik."

İki farklı menzil seçeneği ile satılacak

"300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan TOGG SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG'likversiyon 7,6, 400 BG'lik versiyon ise 4,8 saniyede 0'dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye'nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır.

Gemlik tesislerimizde yılda 175 bin adet akıllı cihaz üretebilecek kapasitemiz var. Zaman içinde belli bir plan ve program çerçevesinde gerek ülkemizden, gerekse bir süre sonra ihracata başlayacağımız Avrupa pazarından gelecek talebi sağlıklı bir şekilde karşılamak üzere çalışıyoruz"