Türkiye'nin F-16 ve Ege söylemleri Yunanistan meclisini karıştırdı! Yunanistan'da gündem Türkiye!

NATO Zirve Toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile birlikte görüşmeleri sonrasında açıklamalarda F-16 alımı ve Ege Denizi ifadeleri Yunan meclisinde gerginliğe yol açtı.

Türkiye'nin F-16 ve Ege söylemleri Yunanistan meclisini karıştırdı! Yunanistan'da gündem Türkiye!

Yunan meclisinde muhalefet ile iktidar arasında siyasi kriz yaşanıyor. Türkiye'nin F-16 alımı ve modernizasyon projesinin en kısa sürede hayat geçirilmesi için Ankara'nın Amerika'ya heyet göndermesi ve NATO'da Erdoğan ile Biden görüşmeleri Yunanistan'ı da karışıklığa sebebiyet oldu. Yunan haber kanalları ve gazete başlıklarında Joe Biden'ın, ''Türkiye'ye F-16 uçaklarını satmamız ve modernize etmemiz gerekli. Bunun tersi çıkarımıza değil. Kongre'den oynay almamız gerekiyor ve bence bunu alabiliriz.'' açıklamaları kargaşaya ve siyasi kriz oluşturdu.

Yunan mecliste yer alan muhalefet parti vekillerinin Ege Denizi'nde stratejik noktalarda Amerikan askeri varlığının hiç olmadığ kadar yüksek boyutlara ulaşması ve tamamıyla kontrolün Amerikan askeri kanadınca yönetilmesi hoş karşılanmıştı. Ama NATO'da Erdoğan ve Biden'ın görüşmeleri sonrasında objektiflere samimi görüntüler ve açıklamalarda bulunulması Yunan medyasında hoş karşılanmayıp, Türkiye'nin ikili oynadığını Finlandiya ve İsveç'i NATO'ya katılım süreçlerini veto ederek eline koz geçtiğini ve böylelikle Amerika'ya istediklerini gerçekleştirebileceğini düşündü. Erdoğan'ın Türkiye'si güzel oyun oynadı. Ceplerinde bulunan siyasi kozu güzel oynayarak Ege Denizi ve F-16 girişimlerini başarıyla yönetecekleri sürece adım attılar başlık ve söylemleri sık sık kullanıldı.

Yunanistan ana muhalefet parti lideri ve eski başbakan Aleksis Çipras, Türkiye'nin Ege Denizi stratejisi ve hava gücünü arttımaya yönelik hareketleri sonunda NATO Zirve toplantısında olumlu geri dönüşler sağladı. Toplantı üye ülkeler arasında en çok Türkiye'nin geleceğine yönelik yarar ve başarı gerçekleştirdi. Üye ülkeler sanki Türkiye'nin geleceğini daha iyi noktaya getirmek ve gücünü arttırmak için bir araya geldiğini düşünüyor olduk. Türkiye'nin F-16 alımı Miçotakis hükümetinin başarısızlığıdır. Zirvede gördüklerimiz bizi endişelendirmeli. Konu sadece F-16'ların satışı değil, Türkiye'ye verilen topyekün destek. Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim.