Türkiye ve Ermenistan arasında yeni dönem başlıyor! Mutabakat sağlandı!

Türkiye ile Ermenistan arasında yıllarca süren sınır geçişi problemi artık son noktaya geldi. Sınır geçişi ve hava kargo ticaretinde anlaşmaya varıldığı açıklandı. Böylelikle kapalı olan sınır geçişleri açılacak.

Türkiye ve Ermenistan arasında yeni dönem başlıyor! Mutabakat sağlandı!

Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi. Türkiye ile Ermenistan arasında yıllardır süre gelen sınır probleminde farklı boyuta geçildi. Kapalı olan sınır kapılarında yeni dönem başladı. Böylelikle sınır geçişi ve hava kargo ticareti konularında anlaşmaya varıldığı aktarıldı.

Türk ve Ermeni katılımcılar arasında varılan anlaşmadan, her iki ülkeyi de ziyaret etmek amacıyla hareket eden farklı millete mensup vatandaşlar 'üçüncü ülke vatandaşları' Ermenistan ve Türkiye sınırında var olan sorunları aşarak hatlar arasında hızlı geçişi sağlayacak anlaşmaya varıldığı belirtildi. Aynı zamanda, sınır geçişinde 'üçüncü ülke vatandaşları' için sağlanılan hızlı geçiş sistemi ticaret alanına da yansıyarak ihracat ve ithalat alanında gerçekleştirilen transit geçiş güzergahında Türkiye ve Ermenistan sınır kapısında mutabakata varıldı. Türkiye ile Ermenistan arasında direk ilk sefer uçuşlarının hava kargo ticareti konusunda masada görüşülen konular arasında toplantı sürecinde belirli kurallar dahilinde yürürlüğe girmesi bekleniliyor. En yakın zamanda hava kargo ticaretinin gerçekleşmesi için mutabakata varıldığı açıklandı.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci 2021 yılında gerçekleşen Karabağ savaşı sonrasında başladı. Taraflar savaş sonrasında Aralık ayında ilişkileri iyileştirmek amacıyla özel temsilci atadı. Atanan özel temsilcilerin ilk kez Moskova'da 2022 14 Ocak tarihinde bir araya gelerek, iki ülke arasında doğrudan uçuşların yeniden başlaması kararı alınmasıyla birlikte normalleşme süreci başlamış oldu. Günümüzde de var olan ilişkiler yükseltmek, sınır kapılarında hem üçüncü ülke hem de taraf ülkelerin vatandaşlarının geçişini hızlandırmak ve ticari amaçlı ürünlerin geçişini kolaylaştırmak maksadıyla başlangıçta ulaşım ve ticari temelli anlaşmalar sağlanıldı.

Türkiye ve Ermenistan arasında var olan ilişkilerin kötü olması veyahut başlangıçta normal şartlarda seyrederken bir anda durma ve bitme noktasına gelme sebebinin ilk noktası Dağlık Karabağ meselesidir. 1991 yılında SSCB dağıldıktan sonra, ardılı olan Rusya Federasyonu Güney Kafkasya'da bağımsızlık kazanan 3 ülke arasında sınır ve toprak çatışmasına neden olacak siyasi süreç izledi. Böylelikle bölgede Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olmasına rağmen, bağımsızlık sürecinde toprak sınırları çizilirken Ermenistan'a vermesi sebebiyle 30 yıldır çözüme kavuşamayan sorun ortaya çıktı. İki taraf arasında anlaşma sağlayamayıp sonucu silahlı çatışmaya kadar gitti. Türkiye'de Azerbaycan taraflı dış politika izlemesinden ötürü Ermenistan ile ilişkiler Türkiye tarafından direk bitme noktasına geldi.

SONRAKİ HABER