Türkiye Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesinde Öyle Bir Sırada Yer Aldı ki; Herkes Bunu Konuşuyor! Türkiye Kaçıncı Oldu?

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde sıralama ülkeler arası listeleme yapılırken Türkiye'nin yer aldığı sıra gündem oldu. Sosyal medyaya bomba gibi düşen o listede vatandaşlar Türkiye'nin kaçıncı sırada yer aldığını merak etti. Güçlü pasaportlar sıralamasında Türkiye kaçıncı sırada? İşte detaylar...

Türkiye Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesinde  Öyle Bir Sırada Yer Aldı ki; Herkes Bunu Konuşuyor! Türkiye Kaçıncı Oldu?

Merkezi İngiltere olan Henley şirketi tarafından yapılan istatistikler herkesi merakta bıraktı. Ülkelerin dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında yer alması sonrsı Türkiye'nin kaçıncı sırada olduğu oldukça merak edildi. İngiltere merkezli Henley şirketi tarafından yayımlanan ''2022 Yılının en güçlü pasaprotları'' sıralamasına güncelleme yapıldı. Türkiye kaçıncı sırada yer aldı?

Uzun süredir savaşta olan Ukrayna ve Rusya'nın savaş seyirine devam etmesi nedeniyle 2022 yılının en güçlü pasaportları listesi de bu durumdan etkilendi. Savaşın olması Ukrayna'nın listede üst sıralara çıkarken Rusya'nın oldukça gerilemesine neden oldu.Ocak ayından bu yana baz alındığında Türkiye'nin de sıralaması değişti.

Türkiye Güçlü Pasaportlar Listesinde Kaçıncı Sırada?

En son Ocak 2022 yılında yayınlanan ''Dünyanın en güçlü pasaportları'' listesi yeniden güncellendi. Her ülkenin sıralamasının değiştiği listede Türkiye'nin kaçıncı sırada olduğu oldukça merak edildi. Listede ilk sıralarda yer alan Japonya ve Singapur yerini koruyarak 192 ülkeye vizesiz giriş yapmayı sağlamasıyla dünyanın en güçlü pasaportları olmayı başardı.

Listede Ocak ayından bu yana etkisini gösteren bir diğer unsur ise savaş oldu. Savaşın izleri ve etkisi dünyanın en güçlü pasaportları listesine de yansırken Ukrayna'nın 141 ülkeye vizesiz giriş sağlayan pasaportu güçlenerek üst sıralarda yerini aldı. Savaş nedeniyle güncel olarak 143 ülkeye vizesiz giriş sağlanabilen Ukrayna 35. sıradan 34. sıraya yükseldi. Ukrayna ile savaşta olan Rusya ise 117 ülkeye giriş sağlayan pasaportu nedeniyle 46. sıradan 49. sıraya gerileme gösterdi.

2022 Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi

Henley Passport Index’in verilerine göre Türkiye'nin dünyanın en güçlü pasaportları listesinde sıralaması belli oldu. 110 ülkeye vizesiz seyahat özelliğini korusa da Türkiye Ocak ayından bu yana iki sıra geriledi. Ocak ayında 50. sırada olan Türkiye 52. sıraya düştü.