Türkiye bunu konuşuyor: elinde Osmanlı tapusu olanlar dikkat! Osmanlı dönemi tapu sorgulama ortalama değerleri

Son günlerde bir anda gündeme gelen konular arasında yer alan Osmanlı dönemine ait tapular ülke gündemine düştü. Türkiye bunu konuşuyor: elinde Osmanlı tapusu olanlar dikkat! Osmanlı dönemi tapu sorgulama ortalama değerleri

Türkiye bunu konuşuyor: elinde Osmanlı tapusu olanlar dikkat! Osmanlı dönemi tapu sorgulama ortalama değerleri

Türkiye bunu konuşuyor: elinde Osmanlı tapusu olanlar dikkat! Osmanlı dönemi tapu sorgulama ortalama değerleri - Son günlerde bir anda gündeme gelen konular arasında yer alan Osmanlı dönemine ait tapular ülke gündemine düştü. Türkiye'de ilk olarak emlak365.com tarafından yapılan haber sonrasında Osmanlı tapuları gündeme geldi. Sonrasında ise İndependent Türkçe medya kuruluşundan Ali Kemal Erdem'in haberi doğrultusunda Osmanlı dönemine ait tapusu olan vatandaşların başvuru sayılarının son 10 sene içerisinde arttığı iletildi.

SON 10 YILDA BAŞVURULAR GİDEREK ARTIYOR

Ali Kemal Erdem'in haberinde kullandığı o ifadeler çok konuşuldu. İşte açıklamalarından satır başları..

"Geçmişte dizi ve filmlerde çok yaygın kullanılan repliklerden biriydi: Mısır'daki atalarımdan sürpriz miras kaldı.

Yakınlarından miras kalan kahramanın hayatı aniden değişirdi. Bundan dolayı bir anda sahip olduğundan fazla para harcayan kişilere "Mısır'daki dedenden miras mı kaldı" diye sormak halk arasında yaygın kullanılan bir espri olmuştu.

Aslında şaka diye söylenen bu sözler bir gerçeğin de parçası. Osmanlı İmparatorluğu'nun parçası olan ülkelerden gelen insanların atalarından kalan mirasların olduğu gerçek. Ancak ikili anlaşmalar nedeniyle bunların çoğundan hak talep etmek ya mümkün olmuyor. Olsa bile takibi kolay değil. Ancak aynı şey Türkiye sınırları içinde söylenemez. Türkiye'de de birçok insanın elinde Osmanlı dönemine ait veya cumhuriyetin ilk yıllarında Osmanlıca yazılmış tapu örnekleri bulunuyor. Bir kısım insan bu tapuların akıbetinin ne olduğundan habersiz "bir şeyler çıkabilir" umuduyla hareket edebiliyor. Bu umut yolculuğu çoğunlukla uzun bir hukuki sürecin başlangıcı oluyor."

Türkiye bunu konuşuyor: elinde Osmanlı tapusu olanlar dikkat! Osmanlı dönemi tapu sorgulama ortalama değerleri

Son 10 yılda elinde Osmanlı tapusu olanların başvuru yaptıklarını açıklayan Ali Kemal Erdem'in ardından emlak davaları üzerinde çalışmalar gösteren Avukat Yankı Büyüksezer'de Osmanlı tapularına ilişkin başvuru sayılarının arttığını iletti. Verilen haberde son 10 yıl içerisinde atalarından kalmış olan Osmanlı dönemine ait tapularda hak talebinde bulunan kişi sayılarının çoğaldığını söyleyen Büyüksezer, "Mülkiyet davalarında zaman aşımının kaldırılması başvuruları artırdı" dedi.

Büyüksezer, bunun temel nedenini 2000'li yıllardan beri mülkiyet hakkının bir insan hakkı olarak kabul edilmesi ve bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne de girmesiyle birlikte bu tür davalarda zaman aşımı olmayacağı anlayışının oturmaya başlamasına bağladı.

Geçmişte mülkiyet davalarında kısıtlı zaman aşımlarının olduğunu hatırlatan Büyüksezer, "Bunun kalkmaya başlamasıyla birlikte son 10 yıldır elindeki Osmanlı tapularıyla gelerek ne yapabileceğine dair bilgi almak isteyenlerin sayısı düzenli olarak artış gösterdi" dedi.

"Nüfus kayıtlarının iyi tutulmaması nedeniyle kimi zaman aile bağlarının tespiti de kolay olmuyor" diyen Büyüksezer, şunları söyledi:

"Osmanlı tapularına dayanarak araştırma yapmak bir ekip işidir. İşin hukuki yönü olayın yüzde 30'u. Çünkü yapılan iş aslında tarihte dedektiflik. Ciddi arşiv taraması yapılıyor. Bir nevi iğne ile kuyu kazılıyor. Dosyaların tarihçilerce incelenmesi gerekiyor. Danıştığımız tarihçi hocalarımız var. Çoğu zaman baktıkları 10 evraktan ancak üçünden bir şey çıkabileceğini söylüyorlar."

OSMANLI DÖNEMİNE AİT TAPU SORGULAMA

Atalarından miras kalan veya elined Osmanlı dönemine ait tapuları olan vatandaşlar ilk olarak Tapu Genel Müdürlüğü'ne gitmesi gerekiyor. Ailenizin yaşadığı bölge içerisinde yer alan Tapu Müdürlükleri'ne giderek sorgulama yapılmasının daha sağlıklı olduğu iletiliyor. Kendi memleketleri dışında farklı bölgede olanlar için bu durum biraz daha durumu zor kıldığı ifade edildi.

Vatandaşların tapu sorgulama işlemlerinde Tapu Müdürlükleri'nde sonuç çıkmayabiliyor. Bu durumlarda ise Arşiv Daire Başkanlığı'na başvuru yapılması gerekmektedir.