Tüm Gözler Orada! Kritik Toplantı Yapılacak: Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske zorunluluğu ile ilgili kritik görüşmenin yapılacağı Bilim Kurulu toplantısı için tarih verdi. Kritik Bilim Toplantısı bugün yapılacak. Maske zorunluluğu nerelerde kalkacak? Bakan Koca toplantı sonrasında açıklama yapacak.

Tüm Gözler Orada! Kritik Toplantı Yapılacak: Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamalar yapacak. Bakan Koca yapacağı açıklamanın bir süredir beklenen bir açıklama olduğuna inandığını dile getirdi. Salgın döneminde yeni tedbirler mi alınacak, alınan tedbirlerde esneme mi yapılacak, maske zorunluluğu kalkacak mı? Bugün toplanacak Bilim Kurulu'nda tüm bu sorular yanıt bulacak. Toplantının sona ermesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 18.00'de açıklamalar yapacak.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Koronavirüs Bilim Kurulu yarın, salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplanıyor. Yarın (bugün) saat 18.00'da bir açıklama ile huzurlarınızda olacağım." ifadelerini kullandı.

Haber

SALGINDA GELİNEN SON NOKTA DEĞERLENDİRİLECEK

Bugün yapılacak toplantıda, koronavirüs salgınında gelinen son nokta üzerinde durulacak ve kısıtlamalar tekrar gözden geçirilecek. Bundan sonrası için yeni yol haritası belirlenecek. Maske zorunluluğunun açık havada kaldırılmasına ilişkin görüşler alınacak. Maske kullanımına ilişkin yeni kararlar alınacak. Bakan Koca, hangi konularda müjdeli haber verecek bu da netlik kazandı. HES kodunun kaldırılması, PCR testi uygulaması ve maske zorunluluğunun tekrar gözden geçirilmesi, alınan tedbirlerin gevşetilmesi gibi konularda, vaka sayılarının incelenmesinin ardından Bilim Kurulu tarafından yeni kararlar alınması bekleniyor.

UZMANLARDAN MASKE AÇIKLAMASI

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, koronavirüs sürecinde bazı ülkelerde bazı konularda esnemeye gidildiğine değindi. Fakat bu ülkelerde aşılama oranının %80 düzeylerinde olduğunu, kapalı alanlarda dikkat etmek şartıyla maskenin çıkarılmasının tüm dünyada konuşulduğuna değindi ve aşılı olanlar için maske zorunluluğunun kaldırılması üzerinde durulduğunu söyledi. Maskenin nerede takılıp nerede takılmayacağının kişiler tarafından bilinmesi gerektiğine dikkat çeken İlhan, toplu ve kalabalık alanlarda kişilerin maske takmaya devam ederek kendilerini korumaları gerektiğini söyledi ve salgının hala devam ettiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.