TÜİK Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı! Temmuz ayı enflasyon oranı kaç oldu?

Türkiye’de her ay merakla beklenen enflasyon oranları bu sene de açıklandı. Merakla takip edilen enflasyon oranları ile ilgili açıklama saat 10:00’da TÜİK tarafından yapıldı. Peki TÜİK Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı! Temmuz ayı enflasyon oranı kaç oldu?

TÜİK Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı! Temmuz ayı enflasyon oranı kaç oldu?

TÜİK Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı! Temmuz ayı enflasyon oranı kaç oldu? Her ay vatandaşlar tarafından merakla beklenen Temmuz ayı TÜİK enflasyon oranları belli oldu. İşte ilk gelen rakamlar..

TEMMUZ AYI ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU!

TÜİK tarafından açıklanan ilk rakamlara göre Temmuz ayı enflasyon oranı yüzde 2,37 oldu. Yıllık 79.60 oldu.

Emekli ve memurların her 6 ayda bir açıklanan rakamlara göre aldıkları maaş farkları açıklanan ilk 6 aylık veriler sonrasında Temmuz ayında artışa gidilmişti. Buna göre ise Temmuz ayı itibariyle Ocak ayına kadar yaşanacak 6 aylık süreçte yeni zam farkları belli olacak. Enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından duyurulurken vatandaşlar ise gelen rakamlar sonrasında alacakları maaş farklarını merakla bekliyor.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine dair gösterdiği grafikte 2022’de enflasyon oranlarının yüzde 90’a kadar yaklaşabileceğini ifade etmişti. Gelen son açıklamalar sonrasında ise Temmuz ayı enflasyon oranlarının ne kadar olacağı merak ediliyordu. İlk açıklamalar geldi.

ENAG ENFLASYON ORANLARINI AÇIKLADI!

TÜİK’den önce ilk enflasyon açıklamalarını yayınlayan ENAG’da ilk rakamları paylaştı. Buna göre ise ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Temmuz Ayında yüzde 5.03 oranında artış gösterdi.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 176,04 ve yıl başı itibari ile ise yüzde 80.35 olarak açıklandı.

ENAG tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ise gözler TÜİK’E çevrilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışmalar dahilinde her ay belli olan enflasyon oranları bu ay da açıklandı. Buna göre ise kira artış oranı ile birlikte birçok tahminler ve yıl sonu tahminler konusunda yeni rakamlar gelecek. Bu sayede ise başta emekli ve memurlar olmak üzere birçok işçi çalışan kısmında da yeni fiyatlar netleşecek.