TÜİK enflasyon verilerini açıkladı: 2022 emekli ve memur maaşları netleşti!

2012 yılının tamamlanması ile birlikte milyonlarca memur ve emekli vatandaş yeni dönem içerisinde ki yeni maaşlarının ne olacağını araştırmayı başladı. TÜİK bugün itibari ile maaş hesaplarında direkt olarak etkili olan 2021 yılı enflasyon oranlarını açıkladı. İşte haberin ayrıntıları...

TÜİK enflasyon verilerini açıkladı: 2022 emekli ve memur maaşları netleşti!

2021 yılının son haftalarında gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra yeni dönem ile birlikte geçerli olacak olan asgari ücret ödemesine yüksek oranda zam yapılmasından sonra birçok vatandaş bu durumun 2022 yılı itibari ile kendi maaşlarına nasıl yansıyacağını merak etmeye başladı. Emekli ve memurların meraklarını giderecek olan enflasyon açıklaması ise bugün itibari ile TÜİK tarafından yapıldı!

2022 Memur Maaşları Belli Oldu!

3 0cak 2022 sabah saatleri itibari ile TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarından sonra, 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde memurların alacakları en düşük ve en yüksek maaşlar belirlenmiş oldu.
Yapılan son düzenlemeler ile birlikte memurların maaşlarına yeni dönem içerisinde uygulanacak olan yüzde 5 toplu sözleşme zam oranına ek olarak, yüzde 22, 48 oranında enflasyon farkı uygulanacak. Bu oranlar ile birlikte en düşük memur maaşı 5 bin 665 liraya yükselecek. 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde ki en düşük memur emeklisi maaşı ise 4 bin 37 olarak belirlendi.

SSK ve BAĞKUR Emeklilerinin Maaşları Açıklandı!

TÜİK’in 3 Ocak 2022 tarihinde saat 10:00 itibari ile açıklamış olduğu enflasyon verileri neticesinde SSK ve BAĞKUR emeklilerinin yeni dönem içerisinde alacakları aylık ödemeler belirlendi. Açıklanan verilere göre emeklilerin yeni dönem maaşlarına 2021 yılının son 6 aylık dönemi için hesaplanmış olan enflasyon oranı kadar zam yapılacak. Buna göre yüzde 25,48 enflasyon oranı ile en düşük işçi emeklisi maaşı 2 bin 41 lira olarak belirlendi. Açıklanan oranlara göre esnaf emeklilerinin alacağı en düşük maaş 2 bin 214 TL, çiftçi emeklisinin en düşük maaşı ise 2 bin 87 TL olarak duyurulmuş oldu.

Ek Zam Sözü Tutulacak Mı?

2021 yılının son dönemlerinde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan sonra, yeni dönem itibari ile emekli ve memurların aylık ödemelerine ek zam yapılacağının sözü verilmişti. Bugün içerisinde gerçekleştirilecek olan yılın ilk kabine toplantısında bu sözün tutulup tutulmayacağı kesinleşmiş olacak.