TRT Spikeri Adnan Advan kimdir, neden öldü?

Bu sabah saatlerinde TRT'nin ünlü spikerlerinden olan Adnan Advar'ın hayatını kaybettiği yönünde haber alındı. Bu haberin hemen ardından ise pek çok kişi Adnan Advar'ın kim olduğuna dair araştırmalar yapmaya başladı. Peki Adnan Advar kimdir?

TRT Spikeri Adnan Advan kimdir, neden öldü?

İki gün önce yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenien Adnan Advan, bugün hayatını kaybetti. Birkaç saat önce alınan haber ile birlikte onu tanıyan, bilen herkes oldukça üzüldü. TRT'nin ünlü spikerlerinden biri olarak bilinen Advan'ın beyin iki yıldır beyin kanaması ile de mücadele ettiği öğrenildi. Peki Adnan Advan kimdir?

ADNAN ADVAN KİMDİR?

1945 yılında Viranşehir'de dünyaya gelen Advan, Diyarbakır'da lise hayatını tamamlamasının ardından Atatürk Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi bölümünden mezun oldu. Öğrenci olduğu bu süreçte yani 1969 yılında TRT Erzurum Radyosuna başladı. Bunun üzerine TRT Ankara Radyosu ve TRT Ankara Televizyonunda da çalıştı.

Başarısı ile tanınan ve kısa zaman içinde sevilen bir sunucu haline gelen Advan, Londra'da TRT Londra ile BBC Radyo Türkçe Yayın Bölümü'nde çalıştı. Ardından askerlik görevini de tamamlayarak TRT haber merkezinde radyo ve televizyon haber spikeri olarak çalışmaya başladı.

Amerika'da da görev alan Adnan Advan, TRT İstanbul radyo ve televizyon haber spikerliği yaparak Kanal 6, Kanal 9 ve Ajans 1'de görev altı. Bunlarla da kalmayarak Yeditepe Üniversitesi'nde pek çok alanda dersler verdi.

Bugün hayatını kaybeden Adnan Advan, onu hatırlayan milyonlarca seveni tarafından büyük bir üzüntü ile anıldı. Peki Adnan Advan neden hayatını kaybetti?

ADNAN ADVAN NEDEN ÖLDÜ?

İki senedir beyin kanaması ile mücadele eden Adnan Advan'ın iki gün önce kötüleşerek hastaneye hatırıldığı öğrenildi. Kalp yetmezliği bulunan Advan, bu sebeple tüm müdehalelere rağmen kurtarılamadı.