TOKİ kuralı konut e-Devlet başvuruları Ziraat Bankası başvuru ücreti ödemeleri

TOKİ Başkanlığı'nın Temmuz 2022 sonu ve Ağustos 2022 başında çok sayıda konut satış ilanı bulunuyor. Bu satış ilanlarının çoğunluğu kuralı konut satışları kapsamında yapılırken başvurular ise ön başvuru formu doldurulması ve başvuru ücretinin ödenmesi şeklinde tamamlanıyor.

TOKİ kuralı konut e-Devlet başvuruları Ziraat Bankası başvuru ücreti ödemeleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın Temmuz 2022 dönemi konut satışları en üst seviyede yer alıyor. Birçok şehirde konut satışı yapan TOKİ Başkanlığı vatandaşlardan başvuru alıyor. Kuralı konut satışları kapsamında yapılan satışlar için vatandaşların ön başvuru yapması, başvuru ücretini ödemesi, kuraya katılması ve hak sahibi olması durumunda sözleşme imzalaması gerekiyor.

TOKİ BAŞKANLIĞI KONUT SATIŞ LİSTELERİ

Yeni yayımlanan duyurulara başvuruda bulunacak olan vatandaşlar bu işlemlerini e-Devlet kanalları üzerinden yapacaklar. e-Devlet sisteminden yapılacak başvurular "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı" hizmetlerinden "Konut / İş Yeri Başvurusu" sayfasından yapılacak. Başvuruda bulunacak olan vatandaşlar sisteme giriş yapacaklar. Yukarıdaki hizmetlerden başvuru ekranına gelecekler. Daha sonra kendi şehirlerini seçip formu dolduracaklar.

Başvuru formunun eksiksiz tam doldurulması gerekiyor. Başvurular onaylanmadan önce form dikkatle incelenmeli. Ayrıca başvurulardan önce vatandaşlar konut satış türüne dikkat edecekler. Bazı konutlar alt gelir grubu bazı konutlar ise orta gelir grubu kapsamında satılacak. Bu satış türlerine ilişkin şartların sağlandığından emin olmalı.

BAŞVURU ÜCRETİ ÖDENMESİ

e-Devlet üzerinden yapılan ön başvuruların ardından başvuru ücreti ödenmesi gerekiyor. Başvuru ücretleri satışı yapılacak olan konutun durumuna göre belirleniyor. Bazı konutlar için 1000 TL bazı konutlar için de 2000 TL'dir. Bu ücretler Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine ödenebilir.

DİREKT BANKAYA BAŞVURU

İsteyenler başvurularını doğrudan banka şubelerine yapabilirler. Hem ön başvuruların tamamlanması hemde başvuru ücretinin ödenmesi bankalar üzerinden tamamlanabilir.