TOGG km'de ne kadar yakıyor? 100 km'de ortalama yakıt tüketim hesaplama

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un yollara çıkmasına kısa bir süre kala vatandaşlar ekonomik olup olmadığını araştırmaya başladı. Peki TOGG km'de ne kadar yakıyor? 100 km'de ortalama yakıt tüketim hesaplama

TOGG km'de ne kadar yakıyor? 100 km'de ortalama yakıt tüketim hesaplama

TOGG km'de ne kadar yakıyor? 100 km'de ortalama yakıt tüketim hesaplama - Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un yollara çıkmasına kısa bir süre kala vatandaşlar ekonomik olup olmadığını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz ay TOGG ile ilgili 2023'in ilk çeyreğinde seri üretim sonrası satışa çıkacağı bilgisi verildi. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise yerli otomobil TOGG'un ne kadar yaktığını araştırmaya başlayan vatandaşlar otomobil satışa çıkmadan önce detayları öğrenmeye başladı. Buna göre ise TOGG 100 km'de ortalama ne kadar yakıt tüketiyor merak ediliyordu. İşte detaylar ve daha fazlası Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Dünya otomobil endüstrinin son yıllarda elektrikli olan otomobillere olan bakış açısı her geçen gün değişmeye devam ediyor. Özellikle dünya ülkelerinde korona virüs pandemisi sonrasında artan petrol fiyatları tüm ülkeleri doğrudan etkilemiş durumda. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise elektrikli olan araçlara olan yaklaşım gittikçe artıyor. Elektrikli otomobile sahip olan vatandaşlar daha az ücretler öderken yerli otomobil TOGG'un ise ne kadar yakıt harcadığı merak edilmişti. İşte detaylar!

TOGG ne kadar yakıyor?

TOGG km'de ne kadar yakıyor? 100 km'de ortalama yakıt tüketim hesaplama

Yerli otomobil TOGG ile ilgili gelen ilk bilgiler eşliğinde deponun 30 dakikada olduğu öğrenildi. 500 kilometre yol gidebileceği söylenen TOGG'un bataryasının dolum maliyetleri ise sadece 60 TL olarak açıklandı. Artan elektrik maliyetleri sonrasında güncel fiyatların 100 TL ila 150 TL arasında değiştiği söylenirse TOGG'a dair detaylar belli oldu. Buna göre ise;

  • Yerli otomobil TOGG'un 150 TL'ye depoyu doldurduğunu ve tek depoda 500 km yol aldığını düşünelim. 500 km bölü 150 TL yaparsak ortalama yakıt tüketimini hesaplamış olacağız.
  • 150 TL ile 500 km yol yapan bir TOGG'un kilometrede ortalama yakıt tüketimi 30 kuruş olarak hesaplanıyor.

Benzinli otomobillerde kilometrede araç modellerine göre değişiklik olduğunu varsayarsak 500 kilometre için ortalama yakıt tüketimleri 1000 TL'yi buluyor. Elektrikli otomobillerde ise yakıt tüketimi petrole oranla daha uygun olacak.

Yerli otomobillerde akü ömürleri çok merak edilmişti. TOGG tarafından gelen bilgilere göre otomobillerin 8 yıl pil garantisinin olduğu söyleniyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ise bu otomobillerde herhangi bir verim kaybı yaşanmayacağı söylenmekte. Yerli otomobilin açıklanan ilk bilgilere göre bakım maliyetlerinin de düşük olduğu söyleniyor. Özellikle benzinli ve dizel araçlara oranla mekanizmaların daha farklı olması hem maliyetleri düşürüyor hem de avantajlı kılıyor.

Yurt çapında 600, İstanbul'da da 150'nin üzerinde elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Bu sayı iki yıl içinde tüm ihtiyacı karşılayacak şekilde yurt geneline yaygınlaştırılacak.

SONRAKİ HABER