Tekel Bayileri Başkanı açıkladı: Dükkanları kapatıyoruz, geçmiş olsun!

2021 yılının sonlarına doğru yaşanan ekonomik dalgalanmalardan sonra 2022’ye çok daha iyi bir giriş yapılacağını düşünen vatandaşlara, 2022 zamları ile şaşkına uğradı. Yeni yıla girildiği ilk andan itibaren birçok hizmete oldukça yüksek oranlarda zamlar yapılmasından sonra hem tüketiciler hem de satıcılar bu duruma tepki göstermeye başladı. Konu ile ilgili Tekel Başkanından açıklama geldi!

Tekel Bayileri Başkanı açıkladı: Dükkanları kapatıyoruz, geçmiş olsun!

Dün açıklanan zam kararlarından biri olan sigara ve alkol zammından sonra, Tekel Bayileri Başkanından ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamadan sonra sosyal medya kullanıcıları, durum ile ilgili duydukları endişeyi dile getirdi.

“Bize Ürün Verin!”

Sigara ve alkol ürünlerine yapılan son zamdan sonra oldukça sıkıntıya düşen küçük esnaf ile ilgili ilk açıklama Tekel Bayileri Başkanı Özgür Aybaş’tan geldi. Başkan Aybaş Twitter hesabı aracılığı ile yaptığı açıklamalardan birinde şu ifadeleri kullandı: “Firmaların ürün vermiyor olması ve konu ile ilgili görüşmek adına aradığımız zaman telefonları açmamaları sebebi ile kendimize muhatap bulamıyoruz. Zincir marketler yüzde 40 yaptı. Bu durum bizim ticaretimizi sekteye uğrattı. Ülkemiz adına geçmiş olsun. Ya bize zamları açıklasınlar ya da ürün versinler.”

“Türkiye Genelinde Dükkanları Kapatıyoruz” Açıklaması!

Dün açıklanan sigara ve alkol zammından sonra birçok kişi durum ile ilgili tepkisini dile getirdi. Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş da tepkisini sosyal medya aracılığı ile duyurdu. Bir muhatap bulmak istediğini belirten Başkan Özgür Aybaş, zincir marketlerin herhangi bir yetkiye dayandırmaksızın ürünlere yüksek zam uyguladıklarını dile getirdi. Başkan Aybaş konu ile ilgili sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Zincir marketlerin fiyatlara yaptıklarını, küçük esnaf yapsa taşa tutarlar. Ürünlerde yaşanan fiyat geçişini ilgili odalar yerine, metro marketten öğreniyoruz. Artık ayıp!”

Ayrıca Zincir marketlerde ki sigara satışlarının durdurulduğuna dair bir bilgi aldığını belirten Özgür Aybaş, bu durumun nereye gideceği ve nasıl sonuçlanacağı ile ilgili endişe duyduğunu belirtti.

Yüzde 47 Zam Yapılmıştı!

Sigara ve alkol zammı ile ilgili yetkili kurumlardan dün zam açıklaması gelmişti. Kurumlar sigara ve alkolden alınan ÖTV’nin yeni yıl itibari ile yüzde 47 oranında zamlandığını duyurmuştu.