TCMB'nin Dolara Müdahalesi Yetersiz Kaldı! Yükseliş Devam Ediyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

Merkez Bankası geçtiğimiz gün artan kurla mücadele etmek için 1 milyar dolar sattığını açıkladı. Ancak uzmanlara göre müdahale yetersiz kaldı. İşte piyasalarda son durum…

TCMB'nin Dolara Müdahalesi Yetersiz Kaldı! Yükseliş Devam Ediyor! Döviz Piyasalarında Son Durum

Dolar/TL’nin son haftalarda normal seyrinin üzerinde hareket etmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından kura müdahale için dolar satışı yapıldığı açıklanmıştı. Yüksek kur ile mücadele kapsamında 1 milyar dolar satış yapıldı. Ancak yapılan bu müdahale yetersiz kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta boyunca aralıklarla gelen genel ekonomi, kur ve faizler hakkında açıklamalarının ardından sürekli yükseliş gösteren dolar, son olarak önceki akşam yapılan açıklama ile 13,95 TL seviyesine çıkarak zirveyi gördü. Bu yükseliş sonrasında Merkez Bankası doğrudan kura müdahale etmek zorunda kaldı.

Piyasalarda Güvensizlik Hakim

TCMB’nin müdahalesi sonrasında ilk anda gerilemeye başlayan dolar/TL 12,50 seviyelerine kadar gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir önceki gün gelen faiz indirimi ve ekonomi mesajları doların yeniden 13 lira seviyesinin üzerine fırlamasına neden oldu. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın istifası sonrasında yerine atan Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, yapılan bu değişiklik sonrasında piyasalarda güvensizlik oluştu.

Uzmanlar, Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası başkanının kısa süreli aralıklarla değiştirilmesi nedeniyle ekonomide güvensizlik ve istikrarsızlık oluşturduğunu ifade ediyorlar. TCMB’nin piyasalara müdahalesi sonrasında gerileme eğilimi gösteren dolar için spot piyasalara ne kadar dolar aktarıldığı merak ediliyordu.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Ekonomide yaşanan son gelişmeler sonrasında haftanın son işlem gününde 3 Aralık Cuma günü itibariyle dolar/TL 13,66 seviyesinden işlem görüyor. 14 lira seviyesine gelmesi halinde yükselişinin sert bir şekilde devam edeceği ifade edilen dolar/TL’nin hemen ardından diğer yabancı para birimlerinde de benzer bir yükseliş söz konusu.

Euro/TL ise yeni güne 15,42 TL seviyelerinden başladı. Merkez Bankası’nın dolara müdahalesinin de yetersiz kalmasının ardından piyasalarda ise endişe devam ediyor. Kurda yaşanan artış sonrasında ise birçok farklı piyasada fiyat artışları ve zamlar gündeme geldi. Yılbaşından sonra kur artışları nedeniyle birçok alanda yüksek oranda zamların gelebileceği düşünülüyor.

SONRAKİ HABER